Leśnicy wracają do tradycyjnego bartnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2020,8:00 Aktualizacja: 26-06-2020,13:05
A A A

Na terenie łódzkiego Nadleśnictwa Skierniewice zasiedlono barć oraz kłodę bartną pszczelimi rodzinami. Leśnicy wracają do tradycyjnego bartnictwa w kolejnych regionach kraju.

Barć znajduje się w leśnictwie Łasieczniki. Została wydrążona w starej sośnie jesienią 2018 roku i po raz pierwszy zasiedlona w 2019 r.

gospodarstwa pasieczne,apiterapia, Józef Zysk, pszczelarstwo

Nowy trend w pszczelarstwie. Oddychanie powietrzem z ula

W apiterapii, czyli w leczeniu produktami pszczelimi, pojawił się nowy trend - oddychanie powietrzem z ula. W Polsce są już gospodarstwa pasieczne, gdzie można się poddać takiemu zabiegowi. Oddychanie powietrzem z ula jest możliwe w specjalnych...

Niestety, pszczela rodzina ucierpiała podczas burzy. W drzewo uderzył bowiem piorun, który spowodował pożar w środku barci oraz śmierć wszystkich pszczół - informują Lasy Państwowe.

W tym roku podjęto kolejną próbę zasiedlenia. W ocenie specjalisty, miejscowego pszczelarza, który zainicjował i przeprowadził cały proces, owady dobrze zareagowały na przeniesienie i wszystko powinno zakończyć się powodzeniem.

Kłoda bartna, czyli wydrążony kawałek pnia zawieszony na drzewie, znajduje się natomiast w leśnictwie Kaczew (uroczysko Bartnica). Pierwszy raz została zawieszona i zasiedlona w ubiegłym roku. Rodzina osypała się (umarła) jednak podczas zimy.

W bieżącym roku w tej lokalizacji leśnicy podjęli kolejną próbę zasiedlenia kłody, która jak wszystko wskazuje podobnie jak w przypadku barci w leśnictwie Łasieczniki, zakończyła się powodzeniem.

Łącznie w obu lokalizacjach zostało wprowadzonych do środowiska leśnego kilka tysięcy zapylaczy. Leśnicy mają nadzieję, że tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem i pszczoły utrzymają się w skierniewickich lasach na lata.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj