KZPRiRB: rolnicy, politycy i pszczoły są zakładnikami Greenpeace

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2017,13:45 Aktualizacja: 18-05-2017,15:26
A A A

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych czeka już ponad 84 dni na decyzję ministra rolnictwa w sprawie dopuszczenia na 120 dni zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku ozimego w Polsce.

Pozytywną rekomendację na czasowe dopuszczenie zapraw już w marcu wydała Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie powołana przez Krzysztofa Jurgiela, zaś w kwietniu Komisja ds. Środków Ochrony Roślin działająca przy szefie resortu (składa się z naukowców, przedstawicieli organizacji rolniczych, pszczelarskich i ekologicznych).

owady, pszczoły, rzepak, zboża, buraki cukrowe, neonikotynoidy, stosowanie neonikotynoidów

Trwa batalia o neonikotynoidy

Uprawiający rzepak rolnicy wciąż upominają się o przywrócenie możliwości stosowania zapraw zawierających neonikotynoidy. Wkrótce podobny problem może dotknąć producentów buraków cukrowych, ziemniaków i zbóż...

- Jako powód zwłoki ministerstwo rolnictwa podaje brak opinii Ministerstwa Środowiska. Odbieramy to, jako celowe przeciąganie decyzji i wykorzystywanie do tego urzędniczych sztuczek. Wielokrotnie informowaliśmy kierownictwo resortu i odpowiedzialne za te sprawy departamenty, że sprawa jest pilna, a decyzji wciąż nie ma. Żądamy więc jej publicznie - mówi Juliusz Młodecki, prezes zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Zarząd przypomina, że zgody w sprawie dopuszczenia na 120 dni zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony kilku upraw, m.in. rzepaku wydały już Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Węgry i Bułgaria.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) prowadzi ocenę bezpieczeństwa zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku. Na początku stycznia EFSA poinformowała, że ze względu na złożoność zagadnienia, przesuwa termin publikacji na koniec listopada. Ostateczna decyzja Unii Europejskiej zostanie zatem podjęta dopiero w 2018 r.

krir, zboze z ukrainy, kontyngent bezcłowy dla ukrainy, asf, neonikotynoidy

KRIR interweniuje w sprawie zboża i neonikotynoidów

Krajowa Rada Izb Rolniczych zapowiada kolejne działania, które mają zapobiec zwiększeniu kontyngentów na import zboża z Ukrainy. Zarząd prosi ministra rolnictwa, by wsparł ich działania. Rolniczy samorząd przekazał szefowi resortu...

Najnowszy raport na temat wpływu neonikotynoidów na pszczoły, opublikowany 4 maja przez holenderski Uniwersytet w Wageningen konkluduje, że to pasożyty, choroby i praktyki pszczelarskie głównie doprowadziły do zwiększenia strat wśród rodzin pszczelich, a nie neonikotynoidy.

- Wycofanie zapraw w Polsce spowodowało konieczność stosowania wielokrotnych zabiegów chemicznych w formie oprysków, co zdecydowanie bardziej niż zaprawy zwiększa zagrożenie dla pszczół. Alternatywy dla zapraw okazały się mniej skutecznie i przyjazne dla środowiska, a także zwiększyły ryzyko wymarznięć plantacji - dodaje prezes Młodecki.

- Słyszymy od Greenpeace, że rolnicy mają używać mniej chemii. I zgadzamy się z tym, ale ich populistyczne działania przynoszą odwrotne skutki, jak w przypadku zapraw. Zmuszają rolników do częstszego stosowania chemii, mniej skutecznej i gorszej dla środowiska. Liczymy, że minister Jurgiel nie przyjmie tej krótkowzrocznej perspektywy, oderwanej od realiów produkcji rolnej i dopuści zaprawy w Polsce. Panie Ministrze, na pańską pozytywną decyzję czeka 100 tys. rolników, plantatorów rzepaku - apeluje na koniec szef KZPRiRB.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj