KWW "Rolnicy od Bałtyku do Tatr" złożył protest wyborczy do Sądu Najwyższego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Jabłoński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2024,8:55 Aktualizacja: 19-06-2024,9:45
A A A

Dziewięć protestów ws. wyborów do Parlamentu Europejskiego z 9 czerwca trafiło do Sądu Najwyższego - poinformował PAP we wtorek Maciej Brzózka z zespołu prasowego SN. Termin na składanie protestów minął w poniedziałek, możliwe jednak, że wpłyną jeszcze protesty wysłane pocztą.

Jak przekazał Brzózka, spośród dziewięciu zarejestrowanych protestów osiem pochodzi od osób indywidualnych, a jeden protest złożył Komitet Wyborczy Wyborców "Rolnicy od Bałtyku do Tatr". Komitet ten nie zarejestrował w wyborach żadnej listy. W proteście wnioskuje o unieważnienie wyników wyborów w okręgach 10 i 11.

wybory, parlament europejski, europarlament, europosłowie, rolnicy

PiS z najwyższym poparciem wśród rolników i ogółem mieszkańców wsi

Z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu wynika, że wśród rolników zdecydowanie najwyższe poparcie w wyborach do PE uzyskał PiS - 61,6 proc. Na PiS również najczęściej stawiali mieszkańcy wsi - 45,6 proc. Koalicja...

Zgodnie z przepisami, protesty przeciwko ważności wyborów do PE wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw.

Obwieszczenie PKW o wynikach tegorocznych wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego ukazało się w Dzienniku Ustaw 10 czerwca po południu. Termin upłynął więc w poniedziałek 17 czerwca i był to ostatni dzień, kiedy można było wnieść taki protest.

Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzyga o ważności wyborów do PE po rozpoznaniu wszystkich protestów nie później niż w 90. dniu po dniu wyborów. Na razie termin posiedzenia w tej sprawie nie został wyznaczony. 

Poleć
Udostępnij