Kwalifikacje rolnicze pod lupą urzędników. Będą zmiany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2021,8:00 Aktualizacja: 04-12-2021,20:23
A A A

Resort rolnictwa prowadzi prace nad przepisami dotyczącymi kwalifikacji zawodowych rolników. Póki co nie ujawnia jednak, w jakim kierunku pójdą zmiany.

W sprawie ujednolicenia przepisów dotyczących "Młodych rolników" i wprowadzenia jednolitych wymagań dotyczących uzyskania wykształcenia rolniczego przez takie instytucje, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wystąpił rolniczy samorząd.

Corteva Agriscience, młodzi w rolnictwie, prezentacja wyników badań, Targi Poznań game Arena, Media Club,

Co młodzi ludzie myślą o rolnictwie i czy chcieliby zostać rolnikami?

Polska powinna podnieś prestiż zawodu rolnika, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, wynika z badań przeprowadzonych przez Corteva Agriscience, których wyniki zostały zaprezentowane 18 października podczas konferencji w Poznaniu....

"Obecnie występują różne wymogi dotyczące świadectw ukończenia szkoły i dyplomów określających kwalifikacje rolnicze przez ww. urzędy nadzorowane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Różnice dotyczą zarówno zaliczenia danych świadectw za kwalifikacje, jak i liczby wymaganych godzin. Młodzi rolnicy napotykają barierę interpretacyjną przez urzędników ARiMR, np. świadectwo jest uznane w KOWR, a w ARiMR nie" - brzmiała argumentacja wnioskodawców.

W odpowiedzi resort poinformował, że trwają prace co do wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych lub umiejętności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, w ramach interwencji „Premie dla młodych rolników”, objętej projektem Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Ponadto prace dotyczące zmian w rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.

"W indywidualnych przypadkach, gdy pojawiają się wątpliwości interpretacyjne, ARiMR lub KOWR zwracają się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o ocenę dokumentów i rozstrzygnięcie. Ministerstwo po analizie dokumentów dokonuje właściwej interpretacji w sprawie" - przekonują ministerialni urzędnicy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement