Kukiz'15 proponuje ułatwienia w sprzedaży żywności przez rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2017,15:30 Aktualizacja: 12-09-2017,15:34
A A A

Posłowie Klubu Kukiz'15 przygotowali projekt zmiany ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Nowe przepisy mają umożliwić rolnikom sprzedaż produktów m.in. do sklepów i restauracji. Rząd nie popiera projektu.

We wtorek projektem zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa. Jak mówił jej przewodniczący Jarosław Sachajko (Kukiz'15), konsumenci, chcąc kupić wysokiej jakości polską żywność, muszą jej poszukiwać, gdyż w sklepach czy supermarketach dominują produkty wytworzone na masową skalę, często poza granicami kraju.

żywność, ceny żywności, owoce, warzywa, artykuły mięsne, artykuły mleczne

Żywność drożeje. Przed świętami dostaniemy po kieszeni

W tym roku, w grudniu żywność może być o 4 proc. droższa niż rok wcześniej, głównie z powodu drogich owoców i podwyżek produktów mlecznych - uważa Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. -...

Restauracje, stołówki, szpitale zaopatrywane są przez pośredników, którzy często narzucają bardzo wysokie marże, tym samym powodując, że zyski producentów rolnych są stosunkowo niskie.

Sachajko argumentował, że sprzedaż produktów przez rolników miała ułatwić ustawa, której przepisy weszły w życie 1 stycznia 2017 r. Jego zdaniem na podstawie przepisów podatkowych dokument daje możliwość sprzedaży żywności do sklepów i restauracji, a z drugiej strony - na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia - zabrania.

Dodał, że jego Klub przygotował projekt nowelizacji ustawy, która usunie te błędy.

Zdaniem Ewy Lech, wiceminister rolnictwa nie ma potrzeby zmiany przepisów bowiem obecnie obowiązujące dają możliwość rolnikom sprzedaży własnych produktów do restauracji i innych podmiotów zajmujących się handlem detalicznym. Są różne formy prowadzenia takiej sprzedaży i wynikają z różnych form działalności rolników.

Strona społeczna, przede wszystkim rolnicy ekologiczni wskazywali, że aktualne przepisy sprzyjają dużym, a nie drobnym rolnikom. Sachajko zapowiedział, że do tej sprawy komisja rolnictwa wróci za dwa tygodnie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu