Króliki za ciężkie, zboża za dużo. Rolniczy transport pod lupą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2017,8:20 Aktualizacja: 29-05-2017,8:40
A A A

Rolnicy, którzy mają ciężarówki do przewozu zwierząt hodowlanych czy płodów rolnych muszą pamiętać, że taki transport podlega kontrolom m.in. z użyciem wagi. A za uchybienia nakładane są surowe kary.

Funkcjonariusze z kaliskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewożącą króliki z zachodniopomorskiego Marianowa do Czachorowa koło Gostynia.

drogi lokalne, dojazd do pól, transport płodów rolnych, maszyny rolnicze, jerzy kwieciński, ministerstwo rozwoju

Rolnicy mają problemy z transportem. Potrzeba dobrych, lokalnych dróg

Rolnicy domagają się by na wsiach powstawało więcej dróg o dobrej jakości nawierzchni. Apelują też o ostrożność w ograniczaniu tonażu na lokalnych trasach. Z niedostatkami w infrastrukturze transportowej zmagają się bowiem na co dzień...

Był to przewóz na potrzeby własne 3.520 zwierząt, które ważyły w sumie 10.960 kg. "Na podstawie wyników ważenia stwierdzono: przekroczenie nacisku pojedynczej osi napędowej pojazdu o 5,4 tony (przekroczenie o 54 proc.) i przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu o 4,9 tony (przekroczenie o 27,22 proc.)" - podała inspekcja.

Pojazd został warunkowo dopuszczony do dalszej jazdy ze względu na dobro przewożonych królików (powinny być w drodze jak najkrócej). Nie było też mandatów karnych, natomiast wszczęto postępowanie w stosunku do przewoźnika i załadowcy, których czyny zagrożone są karą po 15.000 zł.

Z kolei mundurowi z WITD w Gorzowie Wielkopolskim podczas służby na odcinku autostrady A2 wytypowali do kontroli tira, który został wskazany przez system preselekcji, jako potencjalnie przeciążony.

Z dokumentów wynikało, że litewski przewoźnik transportuje 20 ton zboża. Pojazd został zważony na wagach przenośnych i okazało się, że jego masa wraz z ładunkiem wynosi 49,7 tony przy dopuszczalnej masie całkowitej 40 ton.

"W związku z tą nieprawidłowością wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 15.000 złotych, a pojazd skierowano na parking strzeżony w celu rozładowania nadmiaru ładunku” - podała inspekcja.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu