KRIR alarmuje. Trzeba powoływać komisje, bo straty w uprawach są duże

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2019,9:00 Aktualizacja: 14-07-2019,9:42
A A A

Na terenie całego kraju wstąpiła susza rolnicza - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy apeluje o jak najszybsze powoływanie komisji, gdyż straty w uprawach są duże.

Według informacji zebranych przez izby rolnicze, w województwie podkarpackim pracuje 51 komisji, w woj. śląskim 164, w lubuskim 68 komisji, w łódzkim 97, w dolnośląskim 60, w wielkopolskim 226, a w kujawsko-pomorskim 51.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, niedobory wody, jan krzysztof ardanowski, szacowanie strat w uprawach

Minister przyznaje: system oceny strat w rolnictwie nie jest idealny

Obecny system szacowania strat w uprawach rolnych nie jest idealny, ale na razie innego nie ma - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Podkreślił, że w ubiegłym roku zmieniono metodę oceny strat na korzystniejszą dla...

Według monitoringu susza wystąpiła na glebach kategorii pierwszej i w zdecydowanej większości objęła zboża jare i rzepak. Natomiast rolnicy sygnalizują duże straty w zbożach ozimych i kukurydzy i to na glebach lepszych.

W ocenie Izb, jest to duży problem, bo komisje nie chcą szacować tych upraw. KRIR wystąpiła do wojewody kujawsko-pomorskiego o pilne zwołanie zespołu doradczego w celu wyjaśnienia tego problemu, bo "napór" rolników jest bardzo duży.

"Od początku wiosny głęboki niedobór wody, spotęgowany długotrwałą falą rekordowo wysokich temperatur powietrza przy bezchmurnym niebie, doprowadził do wystąpienia na większości obszaru kraju dotkliwej suszy rolniczej, porównywalnej z ubiegłoroczną" - czytamy w komunikacie rolniczego samorządu.

Jak informuje KRIR, zboża ozime i jare gwałtownie kończą wegetację, co nie daje nadziei na zadowalające wypełnienie ziarna. W Wielkopolsce np. pierwsze zebrane partie jęczmienia ozimego charakteryzują się bardzo wysokim udziałem w plonie tzw. pośladu, sięgającym niekiedy 50 proc.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, niedobory wody, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa

Niemal wszystkie województwa wciąż są zagrożone suszą

W Polsce nadal występuje susza. Szczególnie duży niedobór wody jest w szerokim pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw. "W szóstym...

Na Dolnym Śląsku w 85 gminach na 165 istnieje zagrożenie suszą dla upraw zbóż jarych. To łącznie 25 proc. powierzchni upraw tych zbóż w województwie. Podobnie jest z uprawami rzepaku. W przypadku upraw chmielu na terenie woj. lubelskiego - izba rolnicza szacuje ok. 30-40 proc. spadek plonu.

"Wojewódzkie izby rolnicze apelowały do samorządów gminnych o jak najszybsze powoływanie komisji szacujących straty oraz powoływanie do komisji jak największej liczby osób, gdyż w takim wymiarze skutków suszy, jedna trzyosobowa komisja nie będzie w stanie oszacować wszystkich strat do czasu rozpoczęcia żniw" - napisano w komunikacie.

Dodano, że "samorząd rolniczy wnioskował również do rządu o zabezpieczenie środków finansowych z budżetu państwa na niwelowanie skutków suszy".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu