KRIR: 40 procent środków KPO na rolnictwo i obszary wiejskie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2021,9:25 Aktualizacja: 01-04-2021,9:06
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o zwiększenie z deklarowanych 20 proc. środków Krajowego Planu Odbudowy zaplanowanych na rolnictwo i obszary wiejskie do minimum 40 proc. - czytamy w uwagach do projektu KPO.

W ramach Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro, z czego 34 mld euro będą to pożyczki. Podstawą do sięgnięcia po środki będzie Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo. KRIR przekazała uwagi do projektu KPO.

prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, jan krzysztof ardanowski, Krajowy Plan Odbudowy

Ardanowski: żenująco mało środków na rolnictwo w KPO

Plan pomocy gospodarce w wydźwignięciu się z kryzysu po COVID-19 nie uwzględnia wszystkich potrzeb wsi. Środków jest "żenująco mało" - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów...

"Analizując przedstawiony budżet, samorząd rolniczy wnioskuje o zwiększenie z deklarowanych 20 proc. środków KPO zaplanowanych na rolnictwo i obszary wiejskie do minimum 40 proc. KPO nie będzie rzeczywistym planem przebudowy gospodarki, jeżeli nie uwzględni mieszkańców terenów wiejskich i rolnictwa. Ponad 15 milionów ludzi w Polsce zamieszkuje tereny wiejskie, co stanowi 40 proc. całej populacji naszego kraju, wobec czego 40 proc. środków z unijnego Funduszu Odbudowy powinno trafić na obszary wiejskie" - argumentują izby.

Przyjęcie pięciu komponentów w KPO, samorząd rolniczy uważa za słuszne. Ważne jest, aby środki Planu były kołem zamachowym polskiej gospodarki i były skupione na wywołanie wieloletniego wzrostu gospodarczego. Jednak śledząc poszczególne inwestycje, wydaje się, że mają służyć w większości modernizacji administracji publicznej, a nie być realnym wsparciem dla przedsiębiorczości.

Odnośnie komponentów KRIR uważa, że środki komponentu A powinny być przeznaczone m.in. na rozwiązania innowacyjne na obszarach wiejskich, retencję, nawodnienia oraz rozwój przetwórstwa i handlu produktami rolno-spożywczymi, w których udziałowcami będą rolnicy.

Krajowy fundusz odbudowy, agrounia, Sylwia Spurek, Jan Krzysztof Ardanowski

AGROunia: 40 procent środków na wieś. Spurek: to sensowne, ale…

Nie 1, a 40 procent środków z Krajowego Funduszu Odbudowy powinno trafić na wieś i rolnictwo - postuluje AGROunia. Na ten temat wypowiedzieli się też m.in. europosłanka Sylwia Spurek i Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa....

W komponencie B należy podkreślić rolę obszarów wiejskich w dywersyfikacji źródeł zielonej energii, poprzez biogazownie, stopnie wodne, fotowoltaikę i energię z wiatru. Należy umożliwić gospodarstwom rolnym osiągnięcie samowystarczalności energetycznej oraz sprzedaż nadwyżek energii.

W komponencie C należy wyodrębnić środki na rozwój e-usług i rozwiązań IT na obszarach wiejskich oraz rolnictwa. Ważne jest, aby realizowane inwestycje przyczyniły się realnie do podłączenia wszystkich gospodarstw do szerokopasmowego internetu.

Dofinansowanie służby zdrowia w komponencie D powinno realnie przyczynić się do zapewnienia mieszkańcom obszarów wiejskich dostępności do specjalistów i leczenia jak w miastach, np. poprzez umożliwienie lekarzom i innym osobom związanym z lecznictwem zakładanie specjalistycznych ośrodków zdrowia.

W odniesieniu do komponentu E, Izby proponują rozbudowę infrastruktury dla samochodów elektrycznych, a osobom nie posiadających środków na zakup samochodu, umożliwienie skorzystanie z rozwiązań takich jak carsharing (wynajem aut).

Zdaniem KRIR, niedopuszczalne jest pokazywanie w KPO środków przejściowych ujętych w PROW na rozwój obszarów wiejskich. Jak napisano, są to odrębne środki i nie powinny być  łączone.

"Samorząd rolniczy uważa również, że środki Krajowego Planu Odbudowy powinny być w dyspozycji samorządów lokalnych. Projekt KPO i zapisany w nim sposób jego realizacji wydaje się być niezwykle scentralizowanym i opartym o ministerstwa i inne instytucje rządowe" - podkreśliły na koniec Izby.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu