Krajowa Grupa Spożywcza docelowo będzie własnością rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2019,12:10 Aktualizacja: 05-10-2019,12:56
A A A

Krajowa Grupa Spożywcza, budowana poprzez rozszerzanie Krajowej Spółki Cukrowej, będzie docelowo własnością polskich rolników - powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

- Krajowa Grupa Spożywcza, budowana poprzez rozszerzanie spółki cukrowej (Krajowa Spółka Cukrowa - PAP), będzie docelowo własnością polskich rolników - powiedział Ardanowski. Dodał, że to rolnicy "sukcesywnie, przez wiele lat", będą mogli "ze swoich corocznych dochodów obejmować kolejne akcje, kolejne udziały tego przedsięwzięcia". - Tak, żeby w ustalonej perspektywie może 20, może 25 lat, stali się właścicielami tej interweniującej na rynkach rolnych grupy, która na początek będzie grupą przede wszystkim państwową - zaznaczył minister.

Krajowa Grupa Spożywcza, jan krzysztof ardanowski, krajowa spółka cukrowa, Sławomir Kłosowski, Tomasz Ognisty

Wszyscy skorzystają na powstaniu Polskiej Grupy Spożywczej

Utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej na bazie państwowych przedsiębiorstw rolnych i przy udziale gospodarzy, to szansa na obniżenie cen żywności i odpowiednie dochody rolników - przekonują politycy PiS z Opolszczyzny. Jan Krzysztof...

Jak wcześniej informował Ardanowski, podstawą dla nowego narodowego holdingu rolnego ma być Krajowa Spółka Cukrowa, która w tym celu będzie zasilona 200 mln zł ze Skarbu Państwa. Krajowa Grupa Spożywcza ma uregulować rynek rolno-spożywczy w Polsce.

Ardanowski zaznaczył, że odkąd pełni funkcję szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi podejmuje działania, które mają "uporządkować polski rynek żywności i wzmocnić pozycję rolników-producentów", która jak ocenił, "jest pozycją nadwątloną".

- W tym co płaci konsument, w cenie finalnej, udział rolników jest niewielki, znikomy, a ta końcowa cena składająca się z wartości i marż, powinna być dzielona sprawiedliwie. W tej chwili nie jest dzielona sprawiedliwie, mówię to bardzo wyraźnie - podkreślił.

Dodał, że uporządkowanie tego rynku oraz wzmocnienie pozycji producentów, "zarówno poprzez organizowanie się do wspólnych działalności, również poprzez ułatwienie bezpośredniej sprzedaży". - Również - i te działania jak sądzę będą podejmowane, jeżeli zostaniemy obdarzeni zaufaniem społecznym na następną kadencję - to jest wzmacnianie udziału rolników - poprzez akcje, udziały - wejście do podmiotów zajmujących się przetwórstwem i handlem. Bez tego polskie rolnictwo będzie miało coraz większe problemy, coraz większe kłopoty - ocenił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE