KOWR sprzedaje ziemie pod inwestycje. Ile rocznie zarabia?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2021,12:50 Aktualizacja: 29-09-2021,12:57
A A A

646,5 ha gruntów nierolnych za 292,1 mln zł sprzedał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w pierwszym półroczu 2021 roku. Najwięcej ziemi pod inwestycje kupiono w woj. warmińsko-mazurskim - poinformował KOWR.

Od 4 lat roczna sprzedaż gruntów nierolnych waha się w przedziale od 600 do 800 ha. Kwoty ze sprzedaży terenów inwestycyjnych to ok. 250-400 mln zł. W omawianym czasie zawarto 1 141 transakcji, a średnia cena sprzedaży 1 ha gruntów nierolnych wyniosła 451,8 tys. zł.

ceny gruntów rolnych, sprzedaż/kupno gruntów rolnych, raport GUS, kredyty dla rolników

Ziemia potaniała. Ile średnio za hektar?

Ostatnie kwartały generalnie przynosiły wzrosty średnich cen zakupu/sprzedaży gruntów rolnych. Ale dane Głównego Urzędu Statystycznego za drugi kwartał 2021 roku wskazują zaskakująco na spadki. Średnia cena za hektar gruntów...

Najwięcej takich gruntów kupiono w oddziale terenowym w Olsztynie - 152 ha; OT Gorzowie - 114 ha; w OT w Opolu - 93 ha i w OT w Pruszczu Gdańskim - 66 ha. Grunty nierolne są sprzedawane na przetargach nieograniczonych, które są organizowane w 17 oddziałach Ośrodka. Mogą w nich brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłaciły wadium i stawiły się we właściwym miejscu.

Wśród nabywców gruntów nierolnych w tym okresie przeważały osoby fizyczne, było to aż ponad 83 proc. nabywców ogółem.

Jedną z ciekawszych niedawno sprzedanych nieruchomości - zdaniem KOWR - jest zabytkowy zespół pałacowo-folwarczny z parkiem w Dalborowicach (gm. Dziadowa Kłoda, pow. Oleśnicki), o pow. 3,9 ha. Powstał w drugiej połowie XIX wieku jako jeden z dwóch zespołów dworskich w Dalborowicach.

Istnieje możliwość nabycia nieruchomości inwestycyjnej od Ośrodka przy rozłożeniu płatności na raty. Ma to miejsce wyłącznie przy sprzedaży w kolejnym przetargu, jeżeli poprzedzający nie został rozstrzygnięty. W takim przypadku cenę sprzedaży można rozłożyć tylko na roczne raty, wysokość pierwszej wpłaty nie może być niższa niż 50 proc., a okres spłaty całej należności nie dłuższy niż 5 lat. Inne warunki rozłożenia ceny sprzedaży na raty, podyktowane specyfiką sprzedawanej nieruchomości, są możliwe po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego KOWR.

sprzedaż państwowej ziemi, Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa, dzierżawa ziemi

Ile ziemi wróci do zasobu z dzierżaw po niewyłączeniu 30 procent gruntów?

Blisko 75 tysięcy hektarów państwowych gruntów obejmują umowy dzierżawy dobiegające końca w latach 2023-2024. Dzierżawcy odrzucili zaproponowane warunki w zakresie wyłączeń 30 proc. ziemi. "Docierają do nas informacje o lokalnych...

Atutami nieruchomości nierolnych oferowanych przez KOWR są przede wszystkim znakomita komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu "greenfield", parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.

Część oferowanych działek wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych, takich jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice. Tereny inwestycyjne, bo takie przeznaczenie otrzymują najczęściej nieruchomości nierolne oferowane przez KOWR, położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych - istniejących lub budowanych autostrad i lotnisk.

Wiele terenów inwestycyjnych położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Podmioty inwestujące w SSE mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, takich jak ulgi podatkowe i zwolnienia. Umożliwia to rozwój ekonomiczny w różnych regionach kraju.

W Polsce jest 14 SSE, których obszar wynosi ok. 25 tys. ha. Z oferty KOWR skorzystały już takie światowe koncerny jak: Michelin, Ikea, McDonald’s, Electrolux, Jerónimo Martins, Toyota, Mercedes-Benz, Viessmann, Cersanit czy Zalando.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement