KOWR ogłosi przetargi na dostawy żywności. Potrzebujący nie zostaną sami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2018,14:00 Aktualizacja: 03-03-2018,14:17
A A A

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i ministerstwo pracy ustalają szczegóły programu Pomoc Żywnościowa na 2018 r. - poinformował Witold Strobel, szef ośrodka. W drugim kwartale mają zostać ogłoszone przetargi, by program ruszył od połowy roku.

Instytucją zarządzającą Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest resort rodziny, pracy i polityki społecznej. KOWR jest instytucją pośredniczącą, która rozpisuje przetargi na dostawę żywności, która później dystrybułowana jest przez organizacje pomocnicze - Federację Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Federacja Polskich Banków Żywności, banki żywności, marnowanie żywności, pieczywo, wędliny, owoce i warzywa

Banki Żywności walczą z marnowaniem jedzenia. Jest wiele do zrobienia

35 proc. Polaków przyznaje się, że zdarza się im wyrzucać żywność. W koszu lądują przede wszystkim pieczywo i wędliny. Najczęstszą tego przyczyną jest przegapienie terminu przydatności do spożycia. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień...

Strobel, na wspólnej konferencji z Jackiem Boguckim, wiceszefem resortu rolnictwa, poinformował, że szczegóły programu pomocy żywnościowej na 2018 r są obecnie negocjowane z resortem pracy.

Ustalana jest m.in. lista produktów, które trafiać będą do potrzebujących. W ramach programu na 2017 koszyk zawierał 21 produktów żywnościowych. W 2014 roku, kiedy program startował, było ich tylko 5.

Dyrektor generalny KOWR poinformował, że w drugim kwartale rozpisane mają zostać przetargi dla przedsiębiorców, którzy dostarczać będą produkty w programie na 2018 rok.

Bogucki wyjaśnił, że na cały program (2014-2020) zarezerwowanych jest ponad 2 mld zł (85 proc. to środki unijne). - Z roku na rok suma udzielanej pomocy rośnie, zbliżamy się do 400 mln zł rocznie. Pomoc trafia do 1 mln 300 tys. potrzebujących osób - zaznaczył. Polityk dodał, że pomoc w przeliczeniu na jednego potrzebującego to ok. 50 kg żywności rocznie.

Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, Andrzej Arendarski, Jerzy Szymona, żywność ekologiczna

Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego już działa i promuje naszą żywność

Przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego. Jest odpowiedzią na liczne sygnały wskazujące na potrzebę powołania takiej instytucji, która zajmowałaby się kompleksowo rozwojem polskiego rolnictwa...

Aby skorzystać z programu, należy spełniać kryterium dochodowe - 1268 zł dla osoby samotnej, 1028 zł na osobę w rodzinie.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w ramach programu na 2017 r. (realizowany będzie do połowy br.) rozdysponowanych ma zostać ok. 69 tys. ton artykułów żywnościowych o wartości ok. 340 mln zł.

Organizacje partnerskie zajmujące się dystrybucją otrzymały łącznie ponad 34 mln zł.

Do lutego do organizacji partnerskich dostarczono ok. 52 tys. ton żywności o wartości ok. 247 mln zł.

KOWR wypłacił wykonawcom ponad 152 mln zł, a organizacjom partnerskim ponad 15 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj