Kowalczyk: rolnicy zobaczyli, że WPR nie jest taka straszna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2022,8:05 Aktualizacja: 11-02-2022,8:08
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa przekonywał po posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że rolnicy zobaczyli, że Krajowy Plan Strategiczny i Wspólna Polityka Rolna nie jest taka straszna, jak ją niektórzy przedstawiają. Jego zdaniem, KPS zapewni gospodarzom godziwe warunki życia.

Szef resortu powiedział, że podczas spotkania rozwiano wiele wątpliwości i mitów dotyczących polityki rolnej. Dodał, że dyskusja o szczegółach będzie trwała.

Mateusz Morawiecki, sejmowa komisja rolnictwa, ceny nawozów, dopłaty do nawozów

Premier wie, co szczególnie boli rolników

Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów; apeluję do Komisji Europejskiej, by jak najszybciej udzieliła na to zgody polskiemu rządowi - powiedział Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ocenie...

- Będziemy z panem komisarzem UE do spraw rolnictwa (Januszem Wojciechowskim - PAP) konkretyzować zapis w czasie negocjacji. Mam nadzieję, że Polska, która jako jedna z pierwszych złożyła plan strategicznych, również jako jedna z pierwszych ten plan będzie miała zatwierdzony - zaznaczył.

Według polityka, polski plan strategiczny zapewni godziwe warunki życia rolników, godziwą dochodowość, ale też z poszanowaniem środowiska i klimatu, ze stabilną przyszłością dla naszego rolnictwa.

Kowalczyk był pytany o Krajowy Plan Odbudowy. - Polska nie rezygnuje z KPO. Oczywiście czekamy na decyzje ostatecznie, bo nie ma żadnych podstaw do blokowania KPO. Nie wyobrażam sobie rezygnacji dlatego, że te środki po prostu nam się należą i nie ma żadnych podstaw do ich blokowania - dodał.

Wojciechowski, który wyraził zadowolenie z dyskusji na posiedzeniu komisji. - Cieszę się, wiele sobie wyjaśniliśmy. Są kwestie, w dalszym ciągu wymagające poprawy w planie strategicznym. Potrzeba więcej zaangażowania w rozwój dobrostanu zwierząt, gospodarstwa ekologiczne - dodał.

Komisarz UE do spraw rolnictwa poinformował, że Komisja Europejska przygotowuje komunikat (ma ukazać się 2 marca) dotyczący kwestii nawozów, który odniesie się do polskich propozycji i określi co państwa członkowskie mogą zrobić, żeby pomóc rolnikom i producentom nawozów w tej bardzo ciężkiej sytuacji.

Senator PiS Jerzy Chróścikowski, przewodniczący solidarności rolników indywidualnych, zwrócił uwagę, że premier Mateusz Morawiecki zadeklarował uruchomienie środków krajowych na wsparcie rolnictwa. - To jest bardzo istotne. Rolników to cieszy i my jako rolnicy zwracaliśmy uwagę na wszystkie problemy w planie strategicznym. Cieszy nas to, że nie zamknięty jest krajowym planie strategicznym i możemy wnosić uwagi - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu