Kosiniak-Kamysz: prezydent powinien przeprosić rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Kowalczyk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2020,10:40 Aktualizacja: 29-04-2020,10:45
A A A

- Andrzej Duda powinien przeprosić rolników za obłudne działania na ich rzecz - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i kandydat na prezydenta. Jak ocenił, prezydent przypomina sobie o rolnikach tylko przed wyborami.

Lider ludowców podkreślił, że obecnie, gdy w Polsce jest susza, Duda ogłasza swoje plany na temat małej retencji. - Dobrze, że wreszcie ma plan, tylko co robił przez pięć lat? Tylko jeździł na dożynki do Spały i w ten sposób zajmował się rolnictwem - przekonuje.

andrzej duda, dylewo, grójec, sadownictwo, pomoc suszowa

Prezydent u sadowników: będzie susza, będzie pomoc państwa

- Jeżeli w tym roku będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa, rolnicy nie zostaną bez pomocy - zapewnia Andrzej Duda. We wtorek prezydent wraz z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa spotkał się z sadownikami w...

- Rolnicy oczekują działania tu i teraz. Jest natychmiastowa potrzeba pomocy gospodarzom, żeby mieli dostęp do wody i niepobierane były opłaty za wodę - dodał.

Jak przekonywał w Polsce powinny powstawać małe zbiorniki retencyjne. Szef PSL odkreślił, że w jego programie wyborczym jest program "Sadzawka", który przewiduje budowę takich zbiorników.

- Prezydent Duda dopiero dziś zaczyna o tym mówić, a to trzeba było robić przez ostatnie lata - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Jak zauważył, odszkodowania za suszę z poprzedniego roku nie zostały rolnikom wypłacone w takiej wysokości, w jakiej były obiecane.

- Było obiecane 1 mld zł, a podobno tylko 150, 200 może 250 mln zł trafi do polskich rolników - zaznaczył.

Polityk domaga się, żeby środki unijne z puli przeznaczonej na wspólną politykę rolną zostały przekierowane na walkę z suszą.

Małgorzata Kidawa-Błońska, pomoc suszowa, wsparcie dla rolnictwa,

Kidawa-Błońska pyta rząd, gdzie są pieniądze dla rolników

Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska) chce wiedzieć, czy rząd przygotował plan pomocy dla rolników w związku z suszą i czemu - jak stwierdziła - nie chce na ten cel wykorzystać pieniędzy z UE. Kandydatka na prezydenta...

Według niego potrzebne są zmiany w systemie ubezpieczeń rolników, tak żeby - szczególnie te ubezpieczalnie, w których udziały ma państwo - przyjmowały i realizowały ubezpieczenia "od wszystkich zagrożeń związanych ze zmianami atmosferycznymi".

W jego ocenie rolnicy powinni zostać zwolnieni z jakichkolwiek opłat za wodę wykorzystywaną do nawadniania pól. Ponadto państwo powinno uruchomić skup interwencyjny na potrzeby Agencji Rezerw Materiałowych.

Lider ludowców mówił też o skupie mleka w proszku, masła, apelował "o zahamowanie tego co się dzieje ze zbożem". Ocenił, że jesienią, na skutek suszy, może w Polsce zabraknąć ziarna, a jednocześnie jest sprzedawane za granicę.

Kosiniak-Kamysz nazwał działania prezydenta na rzecz rolników "obłudnym". - (Duda - PAP) przypomina sobie o polskiej wsi tylko wtedy, gdy zbliżają się wybory, a nie w momencie kiedy rolnictwo potrzebuje wsparcia. Trzeba z tym skończyć. Potrzebna jest całkowita odnowa - mówił.

Wśród obszarów zaniedbanych w polskim rolnictwie wymienił: rozprzestrzenienie się ASF i "nieodblokowane" rynki zbytu w handlu ze wschodem.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu