Korupcja przy produkcji nawozów. Miliony złotych strat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2019,13:45 Aktualizacja: 01-02-2019,14:17
A A A

Dwóch pracowników Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. i podkarpacki przedsiębiorca zostali zatrzymani przez agentów szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

To była operacja specjalna związana z procederem korupcyjnym. Przedsiębiorcę zatrzymano na gorącym uczynku złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w jego biurze w Jaśle.

arimr, cba, Centralne Biuro Antykorupcyjne, wyłudzanie dopłat z arimr

CBA w biurze ARiMR. Procedury udzielania pomocy pod lupą agentów

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w białostockim biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podlegającym podlaskiemu oddziałowi regionalnemu Agencji w Łomży. Wiesław Tadeusz Grzymała, dyrektor Podlaskiego...

"Ustalenia CBA wskazują, że biznesmen próbował namówić pracownika Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. do zawarcia niekorzystnego kontraktu na dostawę składników niezbędnych do produkcji nawozów dla chemicznego potentata. Zatrzymany został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut tzw. korupcji menadżerskiej" - podaje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Do sprawy agenci zatrzymali także dwóch pracowników chemicznego potentata z Polic, którzy mieli brać udział w procederze.

"Ustalenia szczecińskich śledczych wskazują, że korupcyjny proceder trwał od kilku lat i spowodował straty w wysokości co najmniej 10 mln zł. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty oraz przyznali się do winy" - zapewnia WKS CBA.

Grupa Azoty w reakcji na te działania zapewniła w komunikacie, że dokłada starań w celu podnoszenia poziomu ochrony przedsiębiorstwa przed działaniami korupcyjnymi.

Grupa Azoty, Compo Expert

Compo Expert zmienia właściciela. Grupa Azoty przejęła niemiecką spółkę

Grupa Azoty nabyła 25 tys. udziałów stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego w spółce Goat TopCo GmbH z siedzibą w Münster, w Niemczech - właściciela Compo Expert. Wykonanie umowy oraz zamknięcie transakcji jest konsekwencją...

"W 2016 roku, po zmianach w składzie zarządu Grupy Azoty Police, spółka wdrożyła nowe procedury zapewniające transparentność wszystkich realizowanych w spółce procesów gospodarczych. W efekcie tego wdrożenia doszło w ostatnich miesiącach do ujawnienia możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników zatrudnionych w spółce przy procesach zakupu jednego z komponentów wykorzystywanego w produkcji nawozów. Ujawnione nieprawidłowości trwały co najmniej od 2014 roku" - czytamy w komunikacie firmy.

Chemiczny gigant zapewnia, że sam powiadomił o swoich podejrzeniach CBA.

"Czynności postępowania przygotowawczego, w tym postawione zarzuty i zastosowane środki zapobiegawcze potwierdziły zasadność podejrzeń spółki. W związku z tym Grupa Azoty Police podjęła kroki prawne, zwalniając pracowników w trybie dyscyplinarnym" - informuje spółka.

Zarząd firmy zadeklarował, że nie będzie tolerował żadnych działań mających znamiona korupcji niezależnie od skali i szczebla, na którym zostaną wykryte.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj