Kontrole w skupach i przetwórniach. Prawo zostało złamane?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2018,18:45 Aktualizacja: 02-09-2018,8:41
A A A

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej sprawdzili 29 skupów owoców miękkich w województwach, w których jest najwięcej upraw i znajdują się siedziby dużych przetwórców, czyli: lubelskim, mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim; obecnie UOKiK analizuje zebrane dane - poinformował w piątek UOKiK.

Kontrole prowadziły Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w: Kielcach, Lublinie, Łodzi i Warszawie.

Inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa, sadownictwo, skup jabłek, ceny jabłek

Sadownicy mają dość. Apelują o nie oddawanie jabłek do skupu

Przedstawiciele Inicjatywy Młodzi dla Sadownictwa apelują o nie oddawanie przez co najmniej 10 dni do punktów jabłek przemysłowych. Ma to być forma protestu przeciwko niskim cenom oferowanym producentom owoców.   "Kwoty...

Inspektorzy sprawdzali m.in. umowy zawierane przez skupy zarówno z rolnikami, jak i zakładami, które chłodzą i przetwarzają owoce. Badane były m.in. relacje handlowe pomiędzy poszczególnymi podmiotami.

"Celem kontroli było sprawdzenie, czy ceny owoców miękkich kształtowane są zgodnie z prawem. Szczególnie, czy w relacjach pomiędzy rolnikami, skupami a przetwórniami i chłodniami może dojść do wykorzystywania przewagi kontraktowej dużych zakładów wobec rolników. Obecnie analizujemy zebrane informacje i dane" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Marek Niechciał.

"Chciałbym przy tym podkreślić, że UOKiK nie jest urzędem do spraw kontroli cen. Nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej to jeden z trzech przypadków, kiedy możemy ingerować w sposób ich ustalania. Pozostałe to niedozwolone porozumienia, np. zmowa cenowa czy przetargowa i nadużywanie pozycji dominującej przez rynkowych potentatów" - dodał.

owoce miękkie, skup, ceny skupu, Rafał Romanowski, MRiRW, owoce

Niskie ceny skupu owoców miękkich to efekt zmowy cenowej?

Do 25 lipca ma być wypracowany wzór umowy kontraktowej dla producentów owoców - poinformował we wtorek PAP wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dodał, że jednocześnie UOKiK prowadzi kontrolę, w której sprawdza, czy...
Cytowany w komunikacie, Krzysztof Stasiak, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Łodzi, wskazał, że kontrolerów zaskoczył fakt braku cen skupu owoców w badanych umowach z dostawcami.

"Takie informacje znalazły się dopiero w aneksach. W praktyce zatem wygląda to tak, że rolnik dzwoni rano do skupu i dowiaduje się, po jakiej cenie będzie mógł sprzedać posiadany produkt - mówił.

"Zauważyliśmy również, że przedsiębiorcy prowadzący skup owoców miękkich nie zawierają z rolnikami (dostawcami) kontraktów długoterminowych np. na okres zbiorów, a jedynie umowy na jednorazowe dostawy. Nie gwarantuje to zatem dostawcy sprzedaży wyprodukowanych owoców" - dodała Joanna Jankowska-Kuć, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Warszawie.

papryka, ceny papryki, ceny skupu papryki, rolnicy, Potworów, cena papryki w skupie

Płacą grosze za paprykę. UOKiK już zainteresował się sprawą

Plantatorzy papryki z regionu radomskiego na Mazowszu skarżą się, że w tym roku ceny w skupach są dalekie od tego, aby mogli godziwie zarobić. W wielu przypadkach wypłacone pieniądze nie pokryły nawet kosztów produkcji. Sytuacja jest...

Jak podał UOKiK, to nie koniec działań urzędu dla polskich rolników. Inspekcja Handlowa rozpoczęła również kontrole skupów jabłek - łącznie sprawdzonych zostanie 40 punktów. Inspekcja bada też rynek wieprzowiny.

Jak wskazano, kontrole skupów owoców miękkich to kolejny etap działań UOKiK na rzecz polskich rolników. W ubiegłym tygodniu Urząd informował o wszczęciu postępowania przeciwko spółce Doehler.

Postawił również zarzuty innemu dużemu przetwórcy - T.B. Fruit. Razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponował ponadto zmiany prawne, które przyjęła Rada Ministrów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj