Konkurs Drzewo Roku. Wśród zgłoszonych drzew jest najwięcej dębów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szafrański PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-12-2017,14:40 Aktualizacja: 27-12-2017,16:55
A A A

Do konkursu Drzewo Roku, którego celem jest promowanie szacunku do przyrody, zgłoszono 63 drzewa. Wśród zgłoszonych drzew najwięcej jest dębów. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2019.

- Do końca lutego komisja konkursowa spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoni 16 finalistów. Ich zdjęcia i opisy zostaną umieszczone na stronie www.swietodrzewa.pl. Laureata plebiscytu wyłonią internauci podczas czerwcowego głosowania - powiedziała koordynatorka konkursu Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

powiat chojnicki, pomorze, powalone drzewa, kradzież drewna, policja, straz leśna

Powalone drzewa kuszą złodziei. Transporty pod kontrolą

W nocy z 11 na 12 sierpnia przez powiat chojnicki (woj. pomorskie) przeszła tragiczna w skutkach nawałnica, która zniszczyła tysiące hektarów lasów. Już od tego dnia intensywne działania prowadzą tam policjanci i strażnicy...
Dodała, że "zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2019".

Wśród zgłoszonych drzew tradycyjnie najwięcej jest dębów. - Dąb to bardzo ważne drzewo dla Polaków. Często sadzone jest dla upamiętnienia ważnych wydarzeń - tłumaczyła Migdał. Na konkurs napłynęły także kandydatury lip, drzew owocowych i topól. Zgłoszenia dotarły z wszystkich rejonów Polski.

W mijającym roku rozstrzygnięta została siódma edycja konkursu. Najwięcej głosów zgromadziła 220-letnia topola, która rośnie na Helu. W lutym będzie się ubiegała o tytuł Europejskiego Drzewa Roku, który w obecnym roku wygrał dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu.

wycinka drzew w miejscach zabytkowych, wycinka drzew, wojewódzki konserwator zabytków, ustawa o ochronie przyrody, sejm

Posłowie przywracają kary za nielegalne wycinanie drzew

Wycinka drzew i krzewów na terenach wpisanych do rejestru zabytków będzie możliwa jedynie po zgodzie wojewódzkiego konserwatora zabytków - stanowi uchwalona przez Sejm nowela ustawy o ochronie przyrody. Oznacza to...
Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek powiedział, że konkurs jest częścią projektu Święto Drzewa, który promuje postawy poszanowania przyrody i jej ochronę.

- Pokazuje też przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie - dodał.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement