Koniunktura w rolnictwie się poprawiła, ale to efekt sezonowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2023,8:30 Aktualizacja: 09-09-2023,8:32
A A A

Po trzech kwartałach pogorszania się, koniunktura w polskim rolnictwie uległa poprawie – stwierdzili eksperci z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (IRG SGH).

W cyklicznej informacji sygnalnej podali, że w III kwartale 2023 r. wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) wzrosła - w porównaniu z II kwartałem br. - o 4,7 pkt, do wysokości -21,6 pkt. Przy czym pomimo wzrostu pozostaje niższa niż przed rokiem (o 4,7 pkt).

Poprawa słabsza od przeciętnej

„Wzrost wartości wskaźnika wynika przede wszystkim z poprawy nastrojów rolników - wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych wskaźnika IRGAGR, zwiększyła się o 8,6 pkt w ciągu kwartału. Wzrosła również wartość wskaźnika wyrównanych przychodów gospodarstw rolnych, drugiej składowej IRGAGR, jest wyższa niż w II kwartale o 2,8 pkt.” – czytamy w informacji IRG SGH.

Jak dalej podkreślili jej autorzy, obecna poprawa koniunktury (w skali kwartału) jest efektem sezonowym, tj. wynikającym z rocznego cyklu produkcji rolnej, uwarunkowanego głównie rytmem wegetacji.

koniunktura w rolnictwie, pesymizm wśród rolników, badanie GUS

Rolnicy źle oceniają koniunkturę i z pesymizmem patrzą w przyszłość

Oceny koniunktury w rolnictwie negatywne, również prognozy są pesymistyczne - podał Główny Urząd Statystyczny, omawiając badania koniunktury w rolnictwie. "W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w drugim...

„Na tle lat poprzednich odnotowana poprawa jest nawet słabsza od przeciętnej, co wynika ze znacznie mniejszego niż zazwyczaj o tej porze roku wzrostu przychodów gospodarstw rolnych. To skutek utrzymujących się, niekorzystnych uwarunkowań ekonomicznych produkcji rolnej” – wskazali eksperci ze stołecznej uczelni.

Powrót optymizmu u rolników?

Jednocześnie zwrócili uwagę, iż nieco poprawiła się sytuacja finansowa gospodarstw, i to zarówno w skali kwartału, jak i w porównaniu z III kwartałem 2022 r. Wzrosły również - również w ciągu kwartału i w skali roku - wydatki na zakup obrotowych środków produkcji, zwłaszcza pasz treściwych, inwestycje i skłonność rolników do finansowania produkcji kredytem.

„Wartości sald prognostycznych testu koniunktury wskazują na powrót optymizmu u rolników. Spodziewają się oni dalszej poprawy koniunktury w rolnictwie w IV kwartale br.” – brzmi synteza wyników badania przeprowadzonego w lipcu i sierpniu 2023 r. na próbie 1916 gospodarstw rolnych.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!