Koniec z łańcuchami dla psów i hodowlą zwierząt futerkowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mieczysław Rudy PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2020,14:55 Aktualizacja: 08-09-2020,15:02
A A A

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych i koniec z łańcuchami dla psów - zapowiada Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS o projekcie dotyczącym ochrony zwierząt.

- W Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt. Jest gotowy projekt ustawy, liczymy na ponadpartyjne poparcie - oświadczył we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes rządzącej partii.

bydło mięsne, Jacek Zarzecki, PZHiPBM, opasy, limousine, krowy mamki,  buhaje rozpłodowe, cielęta, odsadki

Koronawirus i obrońcy zwierząt szkodzą hodowcom bydła

Jak hodowcy bydła mięsnego przetrwali pandemię koronawirusa? Czy mamy szansę na zwiększenie pogłowia tych zwierząt oraz spożycia wołowiny w Polsce? Czy obrońcy praw zwierząt rzeczywiście mają prawo zabierać je właścicielom? Jacek Zarzecki, prezes...

Omawiając główne założenia projektu Moskal wskazał na tzw. piątkę dla zwierząt. Jak wyliczał, chodzi o "humanitarne traktowanie, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, precyzyjne prawo, większą ochronę, bezpieczne schroniska oraz koniec z łańcuchami".

- Chcemy pokazać, że miarą naszego człowieczeństwa, jest to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta. Chcemy zaimplementować rozwiązania, które funkcjonują chociażby w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Chorwacji, i dlatego chcemy zakazać hodowli zwierząt futerkowych - oświadczył.

Jak dodał, inicjatorzy projektu chcą także ograniczyć ubój rytualny w Polsce. - Na mocy ustawy, którą przygotowaliśmy będzie się odbywać wyłącznie w takim zakresie, jaki jest potrzebny na potrzeby związków wyznaniowych - poinformował.

Opisując kolejnych propozycje, wymienił kontrolę społeczna ochrony zwierząt, czyli "zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt".

wojciech albert kurkowski, Pełnomocnik ministra rolnictwa do spraw ochrony zwierząt, schroniska dla zwierząt

Prawo będzie lepsze dla zwierząt

- Opracowaliśmy wymiary minimalne kojców dla zwierząt w schroniskach. Zmiany będą duże. W przyszłości wszyscy będą musieli się do nich dostosować - powiedział Wojciech Albert Kurkowski po spotkaniu zespołu ekspertów z...

- Kolejnym punktem jest precyzyjne prawo i większa ochrona. Chcemy wprowadzić częstsze kontrole dla schronisk, a inspekcji weterynaryjnej nadać prawo do nakładania mandatów i zakończyć w ten sposób trzymanie zwierząt w schroniskach w złych warunkach - zapowiedział szef młodzieżówki.

Według niego PiS chce także doprowadzić do tego, żeby zaprzestać wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych, gdzie za rozrywką ludzi stoi strach, stres i niekiedy ból zwierząt, które nie znają innego życia, niż ta sfera rozrywki.

Moskal dodał, że chodzi też o to, by schroniska dla zwierząt były bezpieczne. - Na mocy nowych regulacji schroniska będą mogły być prowadzone wyłącznie przez jednostki samorządowe i organizacje pożytku publicznego - poinformował.

- Nałożymy wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób, które prowadzą schroniska, i które w nich pracują - podkreślił. Zapowiedział też ograniczenie trzymania zwierząt na stałe na uwięzi.

- Zwierzęta nie będą mogły być trzymane w sposób stały na krótkich uwięziach. Będą musiały być zapewnione odpowiednie do ich rozmiarów warunki. Koniec z krótkimi łańcuchami, koniec z ciasnymi kojcami, bo uważamy, że posiadanie zwierzęcia, to również odpowiedzialność zapewnienia mu dobrych warunków bytowych - mówił Moskal.

Dodał, że zaprezentowane propozycje są częścią całego programu Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, który był zapowiadany w czerwcu podczas konwencji młodzieżówki PiS z udziałem Jarosława Kaczyńskiego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.