Konfederacja: postulujemy pozostawienie gospodarki leśnej leśnikom, a nie politycznym nominatom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Katarzyna Krzykowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2024,13:55 Aktualizacja: 29-01-2024,13:57
A A A

Konfederacja postuluje pozostawienie gospodarki leśnej fachowcom, leśnikom i ich pracownikom, a nie politycznym nominatom czy pseudoekologom - mówili w poniedziałek na konferencji prasowej politycy Konfederacji Witold Tumanowicz i Witold Stoch.

"Szkodnicy Tuska zaatakowali polskie lasy. Widać, że minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska nie zna się za bardzo na temacie leśnictwa. Zakazując na 100 tys. hektarów wycinki drzew, jednocześnie zaleca by były wykonywane umowy, co w tym zakresie będzie to bardzo ciężkie do wykonania" - powiedział na konferencji Tumanowicz.

Polityk odniósł się do decyzji minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.

mkiś, minister, hennig-kloska, spotkanie

Minister klimatu: potrzebujemy wypracowania nowej polityki państwa dotyczącej lasów

Polskie lasy wymagają dialogu. Z mieszkańcami, leśnikami, naukowcami i przemysłem drzewnym. Potrzebujemy balansu między pozyskaniem drewna a ochroną przyrody. Wierzę, że to jest możliwe - powiedziała po pierwszym spotkaniu z przedstawicielami...

Ideologia wkradła się do ministerstwa?

Tumanowicz przypomniał, że polski przemysł meblarski, jeśli chodzi o eksport, jest "pierwszy w Europie, drugi na świecie". "Drewno jest bardzo cennym surowcem dla polskiej gospodarki i nie ma tu miejsca na różnego rodzaju ideologiczne rozważania, które wydaje się, że wkradły się do ministerstwa klimatu. Tu jest sytuacja bardzo niebezpieczne, bo religia klimatyzmu, jak widać, nie idzie w parze z dobrem polskiej gospodarki" - ocenił.

Podkreślił, że to jest "ogromny kłopot, także dla firm, które zajmują się wycinką, które współpracują z Lasami Państwowymi". "To jest problem także dla skrupulatnie prowadzonego planu wycinki drzew. Musimy dbać o dobrostan drzew starych, a jednocześnie traktować lasy tak, że są źródłem pozyskiwania bardzo cennego surowca, jakim jest drewno" - powiedział Tumanowicz.

W jego ocenie "polityka klimatyczna, polityka minister Hennig-Kloski jest prowadzona schizofrenicznie". "To nie pierwszy tego typu przypadek" - dodał.

komisja ochrony środowiska, pis, wycinka, lasy

PiS: decyzje ministra o ograniczeniu wycinek są nielegalne. Resort: jest do tego podstawa prawna

Decyzja ministra klimatu o ograniczeniu, wstrzymaniu wycinek lasu na wskazanych obszarach jest legalna - przekonywali w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska przedstawiciele resortu. Nie podali jednak finansowych...

Powinno być rozporządzenie?

Inny z polityków Konfederacji Witold Stoch powiedział, że "miało być zupełnie inaczej; miało być profesjonalnie i praworządnie, a znowu mamy do czynienia z czymś, co możemy nazwać amatorszczyzną i łamaniem prawa".

Jak mówił, koalicja rządowa miała zmienić styl sprawowania rządów po rządach PiS-u i Solidarnej Polski, także w kwestii Lasów Państwowych. "Są bardzo poważne wątpliwości, czy pani minister Paulina Hennig-Kloska mogła wydawać polecenia listownie leśnikom, które były także, jak donoszą media, ze sobą sprzeczne, czy nie powinno tutaj być wydanego rozporządzenia? Nie ma żadnego dokumentu rządu Donalda Tuska, który mówiłby o lasach, na podstawie którego można by wydawać takie bezpośrednie polecenia, dlatego pojawia się wątpliwość, czy nie powinno być wydane rozporządzenie" - zwrócił uwagę Stoch.

Przypomniał, że "dialog miał być podstawą rządów ekipy Donalda Tuska. Jak widzimy, tak nie jest". "Być może do głosu doszły tam po prostu najbardziej radykalne organizacje, które chcą chronić drzewa i lasy za wszelką cenę, przed interesem ludzi, przed interesem Polaków i obywateli. To nie Polacy są dla lasów, tylko lasy są dla Polaków. Tutaj w tej kwestii powinien być prowadzony zrównoważony rozwój. (...) Liczymy na to, że pani minister Hennig-Kloska nie będzie po prostu wykonawcą tych organizacji, które można by nazwać pseudoekologicznymi" - powiedział.

minister, hennig-kloska, wyicnka, ograniczenie wycinki

Minister klimatu: w 10 lokalizacjach wycinki lasów będą wstrzymane lub ograniczone

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała w poniedziałek o wydaniu decyzji o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo. Decyzja ma dotyczyć...

Gospodarka leśna – dla fachowców

Przekazał, że "Konfederacja postuluje pozostawienie gospodarki leśnej fachowcom, leśnikom i ich pracownikom, a nie politycznym nominatom czy pseudoekologom".

Dodał, że "w Polsce nie ma czegoś takiego jak narodowy plan leśny, mają to inne państwa UE, pracujmy na dokumentach wypracowanych wspólnie z ekspertami, leśnikami, a nie na podstawie ideologii narzucanej przez organizacje pozarządowe rządowi".

8 stycznia 2024 r. minister Hennig-Kloska wydała decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo. Chodzi o wskazane, według ministerstwa najcenniejsze przyrodniczo, obszary w puszczach: Augustowskiej, Romnickiej, Boreckiej, Świętokrzyskiej, Knyszyńskiej, okolic Iwonicza Zdroju, lasów wokół Wrocławia i Trójmiasta, Bieszczad oraz reliktowej Puszczy Karpackiej. Ogółem jest to ok. 1,5 proc. całych terenów leśnych z zarządzie Lasów Państwowych.

Poleć
Udostępnij