Komisarz pisze do rolników. Dziękuje za wkład w bezpieczeństwo żywnościowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2022,13:35 Aktualizacja: 10-08-2022,13:39
A A A

Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa w specjalnym liście dożynkowym podziękował polskim rolnikom za trud i wkład w bezpieczeństwo żywnościowe kraju i Europy.

"Proszę przyjąć - i to nie tylko z okazji tradycyjnych dożynek wraz z podziękowaniem za chleb z tegorocznych zbiorów - moje serdeczne podziękowanie dla polskich rolników za cały Wasz trud i za wielki wkład w bezpieczeństwo żywnościowe, nie tylko Polski, ale i całej Europy" - czytamy w liście polityka.

Janusz Wojciechowski, Krajowy Plan Strategiczny dla WPR, dobrostan zwierząt

Komisarz deklaruje: dobrostan zwierząt zatrzyma likwidacje hodowli

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa zachęca, by trzymać go za słowa w kwestii ważnej deklaracji. Jego zdaniem zapisane w polskim Krajowym Planie Strategicznym istotne wsparcie dobrostanu zwierząt zahamuje likwidację gospodarstw...

"W obliczu wielkiego kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, a w tym roku w obliczu wielkiego zagrożenia spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę, żywności nam nie brakuje. Wielki w tym udział i wielka zasługa polskich rolników, ponad miliona gospodarstw rodzinnych, w większości niewielkich, ale bardzo wydajnych, silnych dzięki pracowitości rolników, ich wiedzy i pielęgnowanej od pokoleń miłości do ziemi, do ojcowizny i do Ojczyzny" - zaznaczył Wojciechowski.

Jak zauważył, Polscy rolnicy żywią nie tylko własny kraj, ale wiele produktów dostarczają na eksport, co ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego w Europie i na świecie.

"Przyszłość wsi i rolnictwa polskiego zależy w dużej mierze od decyzji podejmowanych w Unii Europejskiej. Wspólnie z polskim rządem i we współpracy z rolnikami i organizacjami rolniczymi przygotowaliśmy polski Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na najbliższe 5 lat. W Planie, który zacznie obowiązywać od przyszłego roku, do dyspozycji polskich rolników jest ponad 25 miliardów euro, w tym prawie 4 miliardy euro na różne formy wsparcia dla gospodarstw hodowlanych, (...) z czego 1,7 miliarda euro na wsparcie hodowców dbających o dobrostan zwierząt, o takie praktyki jak letni wypas, wolny wybieg, ściółka czy więcej przestrzeni w budynkach gospodarskich. To największe takie wsparcie w skali całej Unii Europejskiej. Liczymy, że to wsparcie pozwoli na odbudowę polskiej hodowli w małych i średnich gospodarstwach rodzinnych" - poinformował Wojciechowski.

Krajowy Plan Strategiczny, Wielkopolska Izba Rolnicza,

KPS w szczegółach. Na co może liczyć rolnik?

Dobrostan zwierząt, warunkowość, ekoschematy - zawiłości tych elementów wsparcia rolników, zawartych w polskim Krajowym Programie Strategicznym, wyjaśniają specjaliści z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. "Zdecydowaliśmy się na...

"Dla gospodarstw prowadzących produkcję roślinną, a także roślinną i zwierzęcą, stawiamy do dyspozycji prawie 3 miliardy euro na wsparcie dobrych praktyk rolniczych dotychczas wykonywanych przez rolników bezpłatnie, takich jak stosowanie obornika, przyorywanie słomy czy stosowanie poplonów. To też będzie ogromne wzmocnienie setek tysięcy polskich gospodarstw" - dodał.

Podał też, że przewidziane w planie strategicznym fundusze pozwolą na wyrównanie, a nawet przekroczenie przeciętnego poziomu unijnych dopłat przez ponad 90 proc. polskich gospodarstw, w tym przede wszystkim małych i średnich rodzinnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj