Karp nie będzie dużo droższy. Rybacy dają słowo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2018,15:05 Aktualizacja: 02-11-2018,15:13
A A A

Susza spowodowała wiele strat w hodowli ryb w stawach słodkowodnych. Pomimo trudnego sezonu klienci nie muszą jednak obawiać się, że świąteczny karp będzie dużo droższy - zapewniają rybacy.

W sprzedaży detalicznej kilogram tej ryby kosztuje ok. 14 złotych. W okresie Bożego Narodzenia cena może wzrosnąć o złotówkę. Największym problemem będzie dużo ryb o drobnej masie - informuje Polskie Radio Opole.

susza, pomoc dla poszkodowanych, straty w uprawach, Jan Krzysztof Ardanowski, susza

Poszkodowani przez suszę mają już pieniądze na kontach

Blisko 403 mln zł trafiło do czwartku na konta rolników w ramach wypłaty rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą - poinformował rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Paweł Mucha. Do 18 października do biur...

- Szacujemy, że ryby będą ważyły o 20-30 proc. mniej niż w poprzednich latach. Susza była dla nas bardzo ciężka, z tego względu, że na niektórych stawach mieliśmy 1/3 zalewu. Powierzchnia życiowa dla karpi była zdecydowanie mniejsza. Obecna cena detaliczna jest u nas praktycznie taka sama, jaka w ubiegłym roku - mówi rozgłośni Krzysztof Żmuda, ichtiolog Gospodarstwa Rybackiego w Niemodlinie.

Susza wpłynęła nie tylko na mniejszą ilość wody w stawach, ale też na koszty utrzymania i hodowli ryb. Rybacy zaznaczają jednak, że konkurencja np. z innych krajów oraz promocje w marketach nie pozwolą im na podniesienie cen.

- Czy będzie duża różnica? Myślę, że kwestia 50 groszy, złotówki to jest maks. Karp przywożony z innych państw powoduje, że ta cena gdzieś nie może za bardzo wywindować. Mówię to z ubolewaniem, bo powinniśmy tak zadbać o swój rynek, żeby nasz rybak, hodowca, sadownik i rolnik otrzymali takie koszty, jakie faktycznie ponieśli - mówi Jakub Roszuk z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna.

Opolszczyzna jest trzecim w kraju dostawcą karpia. Z tego województwa pochodzi 12 proc. produkcji ryby.
 

źródło: Polskie Radio Opole

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement