Kandydat na ministra finansów o zerowym VAT na żywność: decyzję podejmiemy po zapoznaniu się ze stanem finansów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grzegorz Bruszewski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2023,11:25 Aktualizacja: 08-12-2023,11:30
A A A

Po wejściu do Ministerstwa Finansów, po dokładnym zapoznaniu się ze stanem finansów publicznych, podejmiemy stosowną decyzję ws. zerowego VAT na żywność - przyznał poseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Domański, który miałby objąć ten resort w rządzie Donalda Tuska.

W piątek przed południem odbyło się spotkanie Donalda Tuska - kandydata KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy na premiera - z kandydatami na ministrów w jego gabinecie. Tusk powiedział dziennikarzom, że było to "robocze spotkanie z kandydatami do przyszłego gabinetu".

Andrzej Domański, który ma w rządzie Donalda Tuska odpowiadać za finanse, w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu przyznał, że skład nowej Rady Ministrów przyszły premier ogłosi podczas expose.

soboń, podatek, vat, żywność

Decyzja ws. przedłużenia zerowego VAT na żywność ma zapaść pod koniec roku

Decyzja ws. ewentualnego przedłużenia zerowego VAT na żywność w 2024 r zapadnie pod koniec br. - mówił w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że wiele zależy od sytuacji materialnej Polaków. Wiceszef MF,...

"Wiemy coraz więcej na temat finansów publicznych, priorytetów i o wszystkim tym będziemy informować na bieżąco, aby móc dostarczyć więcej informacji na temat stanu finansów publicznych. Będzie to możliwe po wejściu do resortu, które - mam nadzieję - odbędzie się jak najszybciej" - powiedział.

Domański został zapytany o słowa obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, czy przyszły rząd utrzyma zerowy VAT na żywność. "Poczekajmy na rozporządzenie" - przyznał. "Przed chwilą premier Morawiecki mówił, że tego rozporządzenia być nie może. Jak wiemy, w budżecie na rok 2024 ten VAT był podniesiony do 5 procent. Po wejściu do Ministerstwa Finansów, po dokładnym zapoznaniu się ze stanem finansów publicznych, podejmiemy stosowną decyzję" - dodał.

W czwartek premier Morawiecki zapowiedział, że na jego polecenie minister finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu