Kadrowe zmiany mają usprawnić pracę ARiMR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2016,8:30 Aktualizacja: 11-02-2016,9:10
A A A

Daniel Obajtek, szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekonywał w Sejmie, że dzięki dokonanym zmianom kadrowym poprawi się efektywność agencji. Wkrótce powinien zakończyć się audyt tej instytucji.

Obajtek, który na stanowisko szefa ARiMR został powołany 13 stycznia tłumaczył, że odkąd objął funkcję prezesa spotkał się z wieloma problemami. Największym z nich były problemy z wypłat dopłat dla rolników, co było spowodowane przeciągającymi się pracami nad systemem informatycznym.

daniel obajtek, krzysztof jurgiel, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Obajtek przegrał w sądzie. Jeszcze w lutym ma się stawić na procesie

Daniel Obajtek, szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oskarżony o korupcję wnioskował o zakończenie procesu, który uważa za bezpodstawny. Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał jednak inaczej i prezes ARiMR za dwa tygodnie będzie...

- Rozpoczęliśmy intensywne działania, aby rolnicy jak najszybciej dostali pieniądze. To się udało - podkreślił. Wskazał jednocześnie, że na 8 lutego wypłacono 43 proc. przewidzianych na 2015 r. środków. Kolejne 2,5 mld zł ma być wypłacane na przełomie lutego i marca, a ostatnia transza (6 mld zł) na przełomie marca i kwietnia.

- Z rokiem 2015 sobie poradzimy, ale w następnym również będą problemowy ze względu na wcześniejsze zaniedbania - zwrócił uwagę szef agencji. Dodał, że ARiMR wraz z resortem rolnictwa postanowiły, aby te większe dopłaty szły w pierwszej kolejności. - Chcemy ten system jak gdyby odwrócić, bo to ma duży skutek dla gospodarki - mówił.

Posłów obecnych na posiedzeniu komisji najbardziej interesowały jednak ostatnie zmiany kadrowe w ARiMR. W połowie stycznia zmieniło się też kierownictwo 16 oddziałów regionalnych. - Zrobiliśmy pewne zmiany kadrowe, ale to tylko usprawni działalność agencji - odpowiadał Obajtek.

Poseł PO Stanisław Żmijan odparł, że "to nie są pewne zmiany kadrowe, ale to było cięcie siekierą". Obajtek tłumaczył, że "każdy ma prawo wybrać swoich współpracowników" oraz że wymiana kadr w ARiMR nie była podyktowana kwestiami przynależności politycznej.
daniel obajtek, krzysztof jurgiel, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Daniel Obajtek przyjął rezygnację Dariusza Kłosa

Daniel Obajtek, prezes ARiMR przyjął rezygnację Dariusza Kłosa, szefa szczecińskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - powiedziała Agnieszka Szymańska, rzeczniczka agencji. Kłos złożył rezygnację w związku z doniesieniami...

- Chciałbym, aby agencja prawidłowo funkcjonowała, żeby była jak najtańsza w obsłudze, żeby była jak najmniej skomplikowana i żeby była bardziej otwarta do ludzi. Tylko o to chodzi mi i moim współpracownikom - podkreślił.

Obajtek mówił ponadto, że wśród planowanych zmian, które mają poprawić efektywność ARiMR jest wzmocnienie departamentu informatyki. - Chcemy wzmocnić ten departament tak, aby agencja w miarę możliwości zajmowała się niektórymi programami i ich obsługą. To jest istotne i bardzo ważne, aby agencja miała pełną stabilność. To jest rzecz dla nas istotna i bardzo ważna - stwierdził.

Poinformował też, że ARiMR dokonała pewnych oszczędności. - Uważam, że agencja za dużo nas kosztuje i w związku z tym dokonaliśmy pewnych cięć wydatków, szczególnie w nagrodach i wydatkach, które uważaliśmy, że są mniej potrzebne - mówił Obajtek. Wskazał tu wydatki na promocję.

- Opracowaliśmy też zmianę organizacyjną, którą będziemy chcieć wdrożyć. Będziemy chcieć połączenia paru departamentów bowiem niektóre z nich zostały sztucznie podzielone i teraz zostaną połączone, tak by mogła być większa wydajność i większa efektywność działania - stwierdził.

Prezes ARiMR zwrócił też uwagę, że na ukończeniu jest audyt całej instytucji. - Kiedy będzie skończony, przedstawimy państwu wyniki tego wszystkiego - zapowiedział na koniec.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu