Jurgiel rozmawiał z Hoganem o wsparciu zwalczania ASF w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2017,9:05 Aktualizacja: 30-05-2017,10:23
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa rozmawiał w Brukseli z Philem Hoganem, unijnym komisarzem do spraw rolnictwa m.in. na temat pomocy dla rolników w związku z ASF i grypą ptaków. Minister zaprosił Hogana do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce w październiku.

Spotkanie dotyczyło wsparcia unijnego przeznaczonego na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. "Szef resortu rolnictwa poinformował komisarza o kompleksowych działaniach podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF" - poinformowało MRiRW w komunikacie.

asf, ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Instytut Weterynaryjny w Puławach, służby weterynaryjne, bioasekuracja

Ptasia grypa minęła, trwa walka z ASF

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomiast stale wykrywane są przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików - poinformował prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach....

Jurgiel zwrócił też uwagę na potrzebę wsparcia z budżetu UE gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami. Prace nad ostatecznym kształtem programu pomocy mają być kontynuowane.

Minister poinformował też o przygotowywanym do Komisji Europejskiej wniosku w sprawie wsparcia producentów, którzy ponieśli straty z powodu grypy ptaków.

Politycy rozmawiali ponadto o zorganizowaniu wspólnej z Komisją Europejską konferencji nt. innowacji w rolnictwie w Polsce, która ma odbyć się w 2018 r.

"Komisarz Hogan podziękował ministrowi Jurgielowi za zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce w październiku. Głównym tematem rozmów będzie przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku, w tym I filara dot. płatności bezpośrednich oraz II filara dot. rozwoju obszarów wiejskich" - poinformował na koniec w komunikacie resort rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement