Jeszcze większy limit zużycia energii elektrycznej dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2022,9:50 Aktualizacja: 27-09-2022,12:55
A A A

Rząd przyjął projekt, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej, po cenie z 2022 r., dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników wyniesie 3 tys. kWh - poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy blokujący w 2023 r. ceny prądu na poziomie z 2022 roku. Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami z niepełnosprawnymi.

Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, ceny energii, pogłowie świń, minister rolnictwa, opłacalność produkcji

Hodowcy świń apelują do ministra w sprawie cen energii

Hodowcy trzody chlewnej należący do Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń wysłali pismo do ministra rolnictwa. Apelują w nim o interwencję w sprawie wysokich cen energii. Rolnicy utrzymujący trzodę chlewną z przerażeniem spoglądają...

Jak informował Müller rząd zdecydował, że dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie ( projekcie było 2500 kWh).

Wyliczono, że na system wsparcia w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej trzeba będzie przeznaczyć ok. 23 mld zł.

"Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. Oznacza to, że każda polska rodzina - również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie - skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami - 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników - 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r. - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Jak podano, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu