Jedna locha lub 10 tuczników na własne potrzeby bez restrykcji. Jest rozporządzenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Siudaj PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2023,15:55 Aktualizacja: 09-05-2023,8:05
A A A

Do końca dnia podpiszę rozporządzenie pozwalające na trzymanie świń na własne potrzeby. Każdy rolnik będzie mógł mieć na własne potrzeby jedną lochę lub 10 tuczników – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odniósł się do pytania dotyczącego spadku pogłowia sztuk trzody chlewnej i spadku liczby stad świń. „Jeśli mowa jest o stadach, to owszem, liczba stad w Polsce się zmniejszyła ze względu na ASF (Afrykański Pomór Świń - PAP), ale pogłowie świń się nie zmieniło, liczba tuczników wynosi ok. 10 mln” – powiedział Robert Telus.

Jak poinformował, w poniedziałek podpisze rozporządzenie, które będzie pozwalało na chów na własne potrzeby.

asf, wirus asf, ognisko asf u dzików, populacja dzików, dziki, bioasekuracja, ognisko asf u świń, trzoda chlewna, polpig

Wirus ASF wciąż jest w środowisku

Liczba ognisk ASF u świń domowych w 2022 roku była zdecydowanie niższa niż rok i dwa lata wcześniej. W 2023 r. wykryto dopiero jedno zakażone stado. Zdaniem ekspertów te dane zakrzywiają rzeczywistość, która wcale nie jest taka...

"Wracamy do sytuacji, w której każdy rolnik będzie mógł na własne potrzeby trzymać lochę lub 10 tuczników" – stwierdził minister rolnictwa i dodał, że rozporządzenie podpisze do końca dnia.

Zapisy odnoszące się do hodowli świń na własne potrzeby są zawarte w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Zgodnie z zapisami projektu, który jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji, proponuje się, aby w gospodarstwach, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 sztuk świń w roku kalendarzowym wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, odstąpiono od obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa.

„Ponadto w tych gospodarstwach nie będzie konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki oraz bieżące aktualizowanie tego spisu. Przy tak małej liczbie utrzymywanych zwierząt nie jest konieczne sporządzanie tego spisu. Odstąpiono również od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie. Jednocześnie wprowadzony został zakaz utrzymywania loch do rozrodu i knurów, w gospodarstwach tych utrzymuje się wyłącznie świnie w celu produkcji mięsa na użytek własny” – podano w uzasadnieniu do projektu.

asf, bioasekuracja, anna gembicka, kontrole, inspekcja weterynaryjna

Nakaz ubicia świń i zakaz dalszej hodowli. Ile takich decyzji wydali inspektorzy?

W pierwszym kwartale tego roku skontrolowano pod kątem wymogów bioasekuracji ponad 18 tysięcy gospodarstw utrzymujących świnie. Wobec 50 z nich inspektorzy wydali decyzje o nakazie uboju świń i czasowym zakazie ich utrzymywania. Wiceminister...

Wskazano, że proponowane zmiany mają na celu uproszczenie wymagań w zakresie bioasekuracji związanej z ASF dla małych gospodarstw z uwzględnieniem ich specyfiki funkcjonowania, przy jednoczesnym zachowaniu w nich odpowiedniego poziomu bioasekuracji i zabezpieczenia przed ewentualnym wprowadzeniem do gospodarstwa wirusa ASF.

„Gospodarstwa utrzymujące kilka sztuk zwierząt to gospodarstwa oparte o pracę własną, a ruch pojazdów i osób ogranicza się do domowników. W związku z powyższym odstąpienie od części wymagań, w tym konieczności prowadzenia rejestrów oraz wykładania mat dezynfekcyjnych, nie wpłynie na poziom zabezpieczenia tych gospodarstw, a jednocześnie pozwoli na ułatwienie ich funkcjonowania” – wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Dodano, że rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po jego ogłoszeniu.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!