Jeden z druhów wykluczony z jednostki OSP, drugi zawieszony. Byli pijani w czasie kolizji. Wracali z akcji ratunkowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Mirowicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2023,10:40 Aktualizacja: 26-11-2023,10:42
A A A

Druh z OSP Łąg, który pijany brał udział w akcji reanimacyjnej starszej kobiety, a później uczestniczył w kolizji drogowej, został wykluczony z OSP Łąg. Drugi ze strażaków-ochotników został zawieszony.

Zarząd OSP w Łęgu (Pomorskie), po zatrzymaniu w piątek przez policję dwóch pijanych strażaków ochotników z tej jednostki, wydał oświadczenie.

Napisano w nim, że w sobotę zostało przeprowadzone nadzwyczajne posiedzenie i "OSP wykluczył jednego z druhów z członkostwa w tutejszej jednostce". Jako powód podano: "niegodne zachowanie".

kpp opole lubelskie, potrącenie, wtargnięcie, dziecko, chłopiec, wóz osp, osp

9-latek potrącony przez wóz OSP. Chwilę wcześniej wysiadł z autobusu szkolnego

9-letni chłopiec, wracając ze szkoły – jak wynika z ustaleń policji - wtargnął pod nadjeżdżający z przeciwka wóz Ochotniczej Straży Pożarnej. Na szczęście życiu i zdrowiu dziecka nic nie zagraża. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w...

To jedna "czarna owca"

W oświadczeniu wskazano, że drugiego druha - kierowcę wozu strażackiego, zawieszono. "Po wyjaśnieniach, iż w trakcie akcji był trzeźwy, zarząd zadecydował, iż do czasu wyjaśnienia przez kompetentne organy tej kwestii, postanowiono o zawieszeniu jego członkostwa w naszej jednostce" – poinformowano.

W dalszej części oświadczenia napisano, że "w niesieniu pomocy chorej przy użyciu defibrylatora brało udział dwóch innych druhów - strażaków ochotników - przeszkolonych w tym zakresie".

"Niestety jedna ‘czarna owca’ może zepsuć wizerunek pozostałych druhów ochotników, bezgranicznie oddanych służbie niesieniu bezinteresownej pomocy społeczeństwu o każdej porze dnia i nocy" - oświadczył zarząd OSP Łąg.

Poproszono również "o zrozumienie i obiektywną ocenę, ażeby postawa jednego niezdyscyplinowanego i na wskroś nieodpowiedzialnego druha nie wpłynęła na wizerunek pozostałych strażaków-ochotników, którzy w naszej jednostce działali i działają od 1905 roku".

Resuscytacja z promilami

W miniony piątek wieczorem druhowie z OSP Łąg zostali wezwani do akcji reanimacyjnej starszej kobiety. Jak podał w sobotę PAP komendant PSP w Chojnicach bryg. Błażej Chamier Cieminski, strażacy-ochotnicy jako piersi dotarli na miejsce i przez cztery minuty, do przyjazdu druhów z Czerska, prowadzili resuscytację. Później na miejsce przyjechał zespół ratownictwa medycznego, który przejął prowadzenie akcji. Kobieta, mimo udzielonej pomocy, zmarła.

kpp działdowo, osp rumian, akcja, wypadek, zdarzenie, śmierć strażaka, druh

Zginął 48-letni druh z OSP. Podczas akcji najechał go kolega wozem strażackim

Wskutek wypadku, do którego doszło na drodze w gminie Rybno, nie żyje strażak z OSP Rumian - podała we wtorek warmińsko-mazurska policja. Jak ustalono, kierujący wozem strażackim OSP najechał na kolegę stojącego za pojazdem. 48-latek zmarł w...

Po zakończeniu akcji druhowie z OSP Łąg brali udział w kolizji drogowej. Na miejscu policjanci przebadali kierowcę wozu strażackiego i dowódcę. Obaj, według policji, byli pod wpływem alkoholu. W sobotę oficer prasowa chojnickiej policji asp. Magdalena Zblewska podała PAP, że kierowca miał promil w wydychanym powietrzu, natomiast dowódca akcji ok. 2 promili.

Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu wozem strażackim i ustalają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Zakaz wyjazdów do akcji

Komendant Błażej Chamier Cieminski przekazał w sobotę PAP, że obaj druhowie z OSP Łąg "zostali wyłączeni z podziału bojowego i w związku z tym nie będą wyjeżdżać i uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych".

Za wykonywanie czynności przez osobę do tego niezdolną grozi kara aresztu bądź grzywny. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grożą 3 lata więzienia. 

Poleć
Udostępnij