Jakie rekompensaty dla właścicieli działek z linią energetyczną?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2018,13:55 Aktualizacja: 12-01-2018,14:19
A A A

Sąd Okręgowy w Olsztynie zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie kwestii, czy właścicielowi działki z linią energetyczną należy się zapłata tylko za zajęty pas ziemi, czy za wszystkie ograniczenia z tego wynikające.

Jeden z operatorów energetycznych wystąpił o ustanowienie na jego rzecz służebności przesyłu na działce Antoniego i Elżbiety K. dla linii wysokiego napięcia 110 kV obejmujący pas po 15 m po każdej stronie licząc od osi linii, za jednorazowym wynagrodzeniem 12 tys. zł - informuje "Rzeczpospolita".  

Urząd Regulacji Energetyki, ure, taryfy za prąd, taryfy za energię elektryczną, cena prądu, stawki opłaty OZE

Energia podrożeje już od stycznia

URE zatwierdził taryfy na 2018 rok. O ok. 0,5 proc. wzrosną ceny w taryfach dla gospodarstw domowych czterech największych sprzedawców energii elektrycznej. Spadną za to stawki opłat doliczanych do rachunku przez dystrybutorów. Urząd...

Właściciele godzili się na służebność, ale za rocznym wynagrodzeniem 33 tys. zł. Sąd Rejonowy w Olszynie przyznał jednorazowo 167 tys. zł, zaś Sąd Okręgowy rozpatrując apelację operatora miał wątpliwości, jak należy ustalać wynagrodzenie.

Czy do obciążenia nieruchomości służebnością, zaliczać tylko pas eksploatacyjny niezbędny przedsiębiorstwu przesyłowemu do korzystania z urządzeń (a więc grunt pod słupami, ew. pod kablami plus dojścia), czy należy do niego zaliczyć pas ochronny, w tym wskazany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? Wiadomo, że przy linii wysokiego napięcia nie można np. budować budynków mieszkalnych.

Do tej pory SN, który ma wydać postanowienie w tej sprawie wypowiadał się w podobnej kwestii, ale w sprawach dotyczących gazociągów. I podejmował rozbieżnie decyzje.

- Takie spory często skupiają się na szerokości pasa od jakiego liczyć wynagrodzenie. Właścicielom gruntu zależy, by był jak najszerszy, a przedsiębiorcy jak najwęższy. Pas ten moim zdaniem nie ma jednak istotnego znaczenia, przepisy o służebności przesyłu, art. 305 (2) K.c., mówią o dostępie do sieci koniecznym dla prawidłowego korzystania z niej, a nie o zagrożeniami jakie ona niesie, o strefie ochronnej, planie zagospodarowania. W tym ostatnim przypadku właściciel działki ma roszczenie do gminy, a nie nie sieci przesyłowych - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Bartosz Rakoczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, specjalizujący się w prawie nieruchomości.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu