Jakie "prawko" dla rolnika? Policja wyjaśnia wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2017,8:15 Aktualizacja: 08-07-2017,9:06
A A A

Choć rewolucji w kwestii uprawnień do kierowania pojazdami w ostatnim czasie nie było, internetowe dyskusje na rolniczych forach często dotyczą właśnie tego tematu. Jakie zatem prawo jazdy przyda się w tej branży?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Komendy Głównej Policji. Mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Biura Komunikacji Społecznej KGP odpowiedział, że szczegółowe przepisy dotyczące wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami znajdują się w art. 6 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. O kierujących pojazdami.

krir, kombajny, pozwolenia na kombajny, Krajowa Rada Izb Rolniczych

Zezwolenie na jazdę kombajnem? Resort wyjaśnia wątpliwości

Podczas występowania o zezwolenie na przejazd kombajnem po drogach publicznych nie trzeba podawać szczegółów dotyczących trasy i godzin - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Pisaliśmy już, że do tego resortu w...

I tak, prawo jazdy kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej. Z kolei prawo jazdy kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).

Prawo jazdy kategorii T daje możliwość kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami), pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

A czy w przypadku kombajnów zbożowych, konieczne jest do przemieszczania się nimi ukończenie tzw. kursu kombajnisty? - Zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o kierujących pojazdami, do poruszania się po drodze publicznej, strefie ruchu, czy strefie zamieszkania pojazdem wolnobieżnym, którym jest m.in. kombajn zbożowy, nie jest wymagany żaden inny dokument potwierdzający dodatkowe kwalifikacje - tłumaczy mł. asp. Antoni Rzeczkowski.

Policjant dodaje też, że jeżeli mamy do dyspozycji pojazd wolnobieżny - kombajn zbożowy i jego szerokość nie przekracza 3,5 m - to możemy się nim poruszać się po drogach publicznych pod warunkiem uzyskania jednorazowego zezwolenia, które wydaje starosta.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement