Izdebski: w Polsce powinna być zakazana hodowla wielkoprzemysłowa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2019,8:10 Aktualizacja: 25-02-2019,8:17
A A A

Gospodarka łowiecka w kontekście zwalczania ASF, odszkodowania łowieckie, odbudowa hodowli trzody chlewnej, egzekucje komornicze, funkcjonowanie funduszy promocji - to tematy poruszane podczas V Kongresu Rolników RP, zorganizowanego przez rolnicze OPZZ.

Sławomir Izdebski, prezes organizacji podkreślił w wystąpieniu, że dzięki działaniom OPZZ Rolników Indywidualnych udało się częściowo uporządkować gospodarkę łowiecką w Polsce.

sławomir izdebski, rolnicze opzz, protest rolników, agrounia, michał kołodziejczak

Rolnicze OPZZ dołącza do protestu. Tysiące gospodarzy zjedzie do stolicy?

- Rolniczy OPZZ w środę będzie jednym ze współorganizatorów manifestacji w Warszawie - powiedział w poniedziałek Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych. Izdebski wystosował apel...

Jak dodał, chodzi o skuteczniejsze wybijanie dzików, które roznoszą wirusa afrykańskiego pomoru świń. Według związkowca trzeba także rozwiązać problem wypłat odszkodowań za straty spowodowane w uprawach rolnych przez dzikie zwierzęta.

Izdebski zwrócił uwagę na konieczność odbudowy stada trzody chlewnej i oparcie hodowli na gospodarstwach rodzinnych. Wskazał, że już z powodu wystąpienia ASF ok. 4 tys. gospodarstw zlikwidowało swoją produkcję.

Jego zdaniem, obecnie hodowla trzody przeżywa zapaść, a powodem tego jest umacnianie się hodowli wielkoprzemysłowej.

- Budowa takich zakładów powinna być w Polsce zakazana - ocenił.

- Jeżeli dzisiaj pozwolimy na to, że koncerny, zakłady, będą budowały swoje chlewnie, to do czego będą potrzebni rolnicy? Zakład jest do tego, by od rolnika kupić, przetworzyć, zarobić i zapłacić podatek - powiedział szef OPZZ RI.

sławomir izdebski, rolnicze opzz, protest rolników, postulaty rolników, pis, walka z asf w polsce

Izdebski przekazał postulaty władzom PiS i czeka na zaproszenie od ministra

Postulaty, dotyczące m.in. odszkodowań dla rolników i likwidacji ASF w Polsce, przekazał przedstawicielom PiS w siedzibie partii Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR. Po wyjściu z budynku lider rolniczego OPZZ powiedział, że na temat...

Według niego, gospodarstwom rodzinnym trzeba także pomóc przez oddłużenie, gdyż wielu rolników zaciągało kredyty w oparciu o biznes plan, który zakładał np., iż żywiec wieprzowy sprzeda po 5 zł, a gdy ceny spadły, nie może wywiązać się ze zobowiązań i został zostawiony "sam sobie".

Jak dodał Izdebski trzeba także przyjąć nową politykę kredytową, wzorem gospodarek zachodnich, gdzie kredyty są udzielane nie na 5-8 lat, a na 20-30 lat z niskim oprocentowaniem.

Izdebski ocenił, że obecna ustawa o restrukturyzacji gospodarstw rolnych, nie służy żadnemu rolnikowi, który ma problemy, bo gospodarz, któremu chcemy pomóc nie może mieć sprawy w sądzie, nie może mieć komornika i syndyka". - To komu my chcemy pomagać? - zastanawiał się przewodniczący OPZZ RI.

Odnosząc się do funduszy promocji stwierdził, że wydawane są miliony złotych pozyskiwanych od rolników na promocję nie polskiego mięsa. - Grubo ponad 100 mln zł poszło na reklamę zachodnich korporacji pod przykrywką, że promują polskie rolnictwo. Czy widzieliście chociaż raz w telewizji promocję polskich gospodarstw? - pytał.

Sławomir Izdebski , polski związek łowiecki, opzz rolników, łowiectwo, obwody łowieckie, petycja do beaty szydło

Sławomir Izdebski kontra myśliwi. W akcji CBA i prokuratura

16 marca przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski złożył w CBA doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa protekcji i nielegalnego wpływania na...

Skrytykował też działalność izb rolniczych, zwłaszcza szefa Wiktora Szmulewicza, zapowiadając, że OPZZ RI wystąpi z apelem do struktur regionalnych izb o jego odwołanie.

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że największym szkodnikiem jeżeli chodzi o związkowców jest prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, dlatego, że jest pierwszym, który neguje wszystkie rozwiązania, o których mówię od paru lat. Blokuje je i podpowiada ministrom, by nie brali ich pod uwagę, bo to pomysł OPZZ RI - mówił Izdebski.

Wybory do izb rolniczych, która jest reprezentacją wszystkich rolników, mają odbyć się w maju-czerwcu.

Izdebski krytycznie odniósł się także do o idei Porozumienia Rolniczego, której patronuje prezydent Andrzej Duda, czyli wypracowania przez wszystkie organizacje rolnicze i branżowe wspólnego stanowiska co do sposobu rozwiązania problemów.

- Próbujemy wdrażać propozycje, a nam się mówi, że trzeba stworzyć jakieś porozumienia, nie mamy czasu na żadne porozumienia, na żadne okrągłe, kwadratowe czy prostokątne stoły - powiedział Izdebski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj