Izdebski przekazał postulaty władzom PiS i czeka na zaproszenie od ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2019,9:25 Aktualizacja: 08-02-2019,9:34
A A A

Postulaty, dotyczące m.in. odszkodowań dla rolników i likwidacji ASF w Polsce, przekazał przedstawicielom PiS w siedzibie partii Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.

Po wyjściu z budynku lider rolniczego OPZZ powiedział, że na temat szczegółów spotkania nie może mówić. - Jestem zadowolony, że na Nowogrodzką te informacje dotarły i myślę, że będą rozpatrzone - ocenił.

sławomir izdebski, rolnicze opzz, protest rolników, agrounia, michał kołodziejczak

Rolnicze OPZZ dołącza do protestu. Tysiące gospodarzy zjedzie do stolicy?

- Rolniczy OPZZ w środę będzie jednym ze współorganizatorów manifestacji w Warszawie - powiedział w poniedziałek Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych. Izdebski wystosował apel...

Wyjaśnił, że wizyta nie była spowodowana akurat postulatami rolników, a umówiona w różnych sprawach. Przy okazji chciał poinformować o postulatach, które - jak podkreślił - podczas środowego protestu w Warszawie "nie zostały złożone na ręce pana prezydenta, co mnie bardzo zaskoczyło, oczywiście niemile".

- Wiadomo, że kompetencje prezydenta mamy takie, jakie mamy, ale jednak partia rządzi za pośrednictwem swojego premiera i rządu - wyjaśnił szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Pytany, czy te same postulaty zostały złożone na ręce ministra Ardanowskiego, podkreślił, że nie zmieniają się od trzech lat, ulegają tylko kosmetycznym zmianom, a problem jest cały czas ten sam. Dopytany, czy postulaty są składane także w imieniu AGROunii Izdebski odpowiedział, że zawsze są składane w imieniu rolników.

Szef związku powiedział też, że na razie OPZZRiOR nie otrzymało zaproszenia do udziału w organizowanym przez rząd "Porozumieniu rolniczym" planowanym na 20 lutego. - Jeżeli takie zaproszenie przyjdzie, to je rozważymy - dodał.

porozumienie rolnicze, jan krzysztof ardanowski, andrzej duda, krir, COPA-COGECA

Pod patronatem prezydenta będą rozwiązywać problemy rolnictwa

"Porozumienie rolnicze" - tak ma się nazywać instytucja dialogu społecznego, która ma się zająć rozwiązywaniem problemów rolnictwa. Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 lutego - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister...

- Natomiast tych porozumień było już tyle, z których nic nie wynikło, więc ja nie wierzę w jakiekolwiek sukcesy, jeżeli chodzi o porozumienia. Uważam, że wystarczy dobra porada dobrych fachowców dla pana ministra i niepotrzebne mu są żadne porozumienia. Tym bardziej, że te porozumienia bardzo źle się kojarzą, bo kończyły się z reguły dymisją kolejnych ministrów - stwierdził.

Pierwszym postulatem OPZZRiOR jest wypłata wszelkich niewypłaconych odszkodowań dla rolników. Kolejnym - likwidacja ASF w Polsce przez odstrzał sanitarny dzików z zachowaniem zasad humanitaryzmu i przez zakaz likwidacji gospodarstw rodzinnych.

Związek domaga się też przyjęcia ustawy swojego autorstwa o prawie łowieckim, interwencji na rynku trzody chlewnej przez zakaz budowy wielkoprzemysłowych chlewni przez koncerny i zakłady mięsne, wprowadzenie programu odbudowy hodowli prosiąt, szczegółową kontrolę mięsa sprowadzanego z zagranicy oraz odbudowę potencjału produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rodzinnych.

Inny postulat dotyczy rozwoju rynków lokalnych i wsparcia gospodarstw rodzinnych m.in. poprzez rozwój sprzedaży bezpośredniej na platformach internetowych oraz rozwój dystrybucji lokalnej. Związek proponuje też przyjęcie specjalnej polityki kredytowej dla rolników, czyli kredytów - wzorem gospodarek zachodnich - na 20 do 30 lat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj