Copy LinkXFacebookShare

Izby rolnicze chcą poszerzenia katalogu zdarzeń losowych

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa o wpisanie do katalogu zdarzeń losowych, ujętych w ustawie o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich, szkód powodowanych przez zwierzęta.

"Wnioskujemy o umożliwienie powoływanym przez wojewodę gminnym komisjom do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych, dokonywania szacunków innych szkód, nie tylko spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi" – czytamy na stronie internetowej rolniczego samorządu.

Dalej KRIR uzasadnia swój wniosek tym, że "obecnie znaczne szkody w uprawach powodują zwierzęta, takie jak gryzonie, ślimaki, ptaki chronione, krukowate. Ponadto w hodowlach ryb powstają szkody na skutek żerowania stad kormoranów".

Zdaniem Izb szkody powodowane przez zwierzęta powinny być uznane za zdarzenia losowe, ponieważ rolnicy nie mają wpływu na ich występowanie.

Umożliwienie ubezpieczenia od tych ryzyk może złagodzić skutki ich występowania przez uzyskanie odszkodowania od zakładu ubezpieczeniowego.

Obecnie produkcję roślinną można ubezpieczyć od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Składki na ubezpieczenie rolników – KRUS wprowadza zmianę

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR