Izba chce wyższego wsparcia dla uprawy strączkowych i przetwórstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2021,11:25 Aktualizacja: 17-02-2021,11:14
A A A

O wyższe wsparcie dla producentów roślin strączkowych i większą pomoc na inwestycje m.in. w automatyzację w przemyśle przetwórczym - proponuje Izba Zbożowo-Paszowa w stanowisku do projektu Planu Strategicznego WPR.

15 lutego zakończyły się konsultacje publiczne projektu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Do ministerstwa rolnictwa wpłynęło ponad 2 tys. różnych wniosków i uwag.

pozyskiwanie białka, rzepak, soja, rośliny strączkowe, szymon giżyński

Rzepak, soja, strączkowe... Z nich mamy mieć więcej białka

- Jesteśmy w toku prac rządowych, które od czasu do czasu stanowiły pewne kroki milowe - mówił Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa o "Programie w sprawie działań w zakresie pozyskiwania alternatywnych źródeł białka dla...

Izba podkreśliła, że od lat aktywnie wspiera działania na rzecz dywersyfikacji źródeł białka paszowego przez skup i przetwórstwo nasion roślin strączkowych pochodzących z upraw od polskich rolników.

Liczba gospodarzy uprawiających strączkowe na ziarno charakteryzuje się jednak dużą zmiennością w zależności od koniunktury na rynku i obowiązującego systemu dopłat związanych z produkcją.

Dlatego Izba wnioskuje o odpowiednio wysoki budżet wsparcia finansowego. Wskazuje, że ograniczenie stosowania środków ochrony roślin jest jedną z przyczyn spadku powierzchni upraw bobowatych.

Przekonuje ponadto, że w odniesieniu do przemysłu rolno-spożywczego, zwłaszcza dużych przedsiębiorstw, zakres proponowanych interwencji w projekcie Planu jest bardzo ograniczony.

rośliny białkowe, polskie białko paszowe, drób,łubin, pasze dla zwierząt, drób rzeźny, kury nieśne, indyki

Łubin w żywieniu drobiu. Czy to dobra pasza?

Nasiona roślin strączkowych, w tym łubinów, mogą być wykorzystywane w żywieniu drobiu. Zakończył się program "Rodzime białko roślinne jako czynnik bezpieczeństwa białkowego kraju w świetle wyników badań Programu Wieloletniego...

Tymczasem, zgodnie z diagnozą, to właśnie przemysł przetwórczy odpowiada za wytwarzanie większej wartości dodanej i za dynamikę polskiego eksportu rolno-spożywczego. Jednocześnie boryka się z poważnymi problemami z wydajnością pracy i niedoborem automatyzacji.

Dlatego też branża zbożowa proponuje zwiększenie ilości i zakresu interwencji obejmujących inwestycje w automatyzację i poprawę wydajności procesów produkcyjnych przemysłu rolno-spożywczego dostępnych dla firm przetwórczych.

"Jako organizacja skupiająca zarówno mikro-, małe-, średnie jak i duże przedsiębiorstwa, wnioskujemy o możliwość wsparcia finansowego dla każdej z tych grup" - napisano w stanowisku przekazanym do resortu rolnictwa.

Z punktu widzenia beneficjentów działań pro-inwestycyjnych w postaci dużych przedsiębiorstw przetwórczych, stosowanie wobec nich formy wsparcia innej niż w odniesieniu do MŚP narusza równowagę w dostępie do środków - dodano.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!