Inspekcja Pracy u rolników. Na co zwracali uwagę kontrolerzy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2021,9:25 Aktualizacja: 14-06-2021,9:29
A A A

Blisko 30 wizytacji prac polowych odbyło się w kwietniu i maju z udziałem 68 rolników z miejscowości i okolic: Góry Puławskiej, Kurowa, Wojciechowa i Garbowa (woj. lubelskie).

Odwiedziny rozpoczął Tomasz Abramczyk, koordynator Sekcji Prewencji i Promocji, p.o. nadinspektora pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie.

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, Plan strategiczny dla WPR, kontrole w gospodarstwach

Komisarz zapowiada: mniej kontroli u rolników

W ramach reformy WPR chcemy, by unijne kontrole mniej skupiały się na rolnikach, a bardziej na administracji państw członkowskich - zapowiedział Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. W poście na Twitterze stwierdził też, że kontrolerzy...

"Pośpiech, rutyna, zmęczenie, ale też niewiedza i lekkomyślność to najczęstsze przyczyny wypadków. Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w rolnictwie indywidualnym prowadzone są w ramach programu informacyjno-prewencyjnego ‘Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym’. Celem prowadzonych wizytacji jest wskazanie zagrożeń występujących podczas wykonywania prac" - czytamy w serwisie informacyjnym lubelskiego OIP.

Rolnikom w trakcie spotkań zwracano uwagę na stan techniczny użytkowanych maszyn i pojazdów rolniczych - w szczególności na zagrożenia występujące przy braku wymaganych osłon na ruchomych elementach napędowych i roboczych.

Inspektor pracy przestrzegał ponadto przed wypadkami w rolnictwie, jednocześnie przedstawiając okoliczności zdarzeń, które rzeczywiście miały miejsce na terenie Lubelszczyzny w ubiegłym i bieżącym roku.

Gospodarze otrzymali też periodyki wydawnictwa Głównego Inspektoratu Pracy - "Pracuj Bezpiecznie" oraz "Dobre Praktyki", które obrazowo przedstawiają najważniejsze zagrożenia oraz zasady bezpiecznej pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Z kolei najmłodsi dostali materiały promocyjne w postaci m.in. komiksu "Przygoda na wsi" i opasek odblaskowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement