III Krajowe Dni Pola pod hasłem #rolnictwo przyszłości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2022,12:00 Aktualizacja: 08-06-2022,12:09
A A A

W dniach 11-13 czerwca w Płońsku (ul. Sienkiewicza 11) Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje III Krajowe Dni Pola. Podczas imprezy zaprezentowany zostanie potencjał polskiego rolnictwa i wypracowane będą kierunki zmian, które pozwolą na sprawne i dochodowe funkcjonowanie sektora rolnego.

Hasło imprezy #rolnictwo przyszłości nie jest przypadkowe. Zasadne są dziś bowiem pytania: Jak zapewnić w przyszłości zdrową i smaczną żywność, miejsca pracy i wzrost gospodarczy na obszarach wiejskich? Jak reagować na rosnący popyt żywności? Jak przeciwdziałać groźnym skutkom zmiany klimatu i degradacji środowiska?

dochody gospodarstw domowych rolników, raport GUS, gospodarstwo rolne

Gospodarstwa domowe rolników w liczbach. Dochody i wydatki mogą zdziwić

Rolnictwo przynosi średnio 70 proc. dochodów gospodarstw domowych rolników. Domostwa gospodarzy charakteryzują ponadto najniższe przeciętne wydatki na osobę oraz największa średnia kwota nadwyżki dochodu nad wydatkami. Główny...

Organizatorzy wydarzenia są przekonani, że liczne konferencje poprzedzające III Krajowe Dni Pola i panele transmitowane online już podczas imprezy oraz cała oferta przegotowana przez MODR wskażą konkretne rozwiązania i kierunek zmian w rolnictwie.

Uczniowie i studenci kierunków rolniczych dodatkowo skorzystają z lekcji praktycznych w terenie i zapoznają się z aplikacją e-DWIN.                  

Atrakcyjnie wygląda również program każdego z trzech namiotów tematycznych. W namiocie "Nauka polska a innowacje w rolnictwie" przewidziano m.in. prezentacje roślin i ziarna, degustacje chleba z pszenicy okrągłoziarnowej i perskiej, produktów mięsnych, mlecznych, owocowo-warzywnych, fermentowanej żywności czy eksponaty chorób i szkodników roślin rolniczych.

W namiocie "Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska" zaprezentują się gospodarstwa jagodowo-warzywne, przetwórstwa czarnego bzu, chowu kóz, sadownicze czy zielarskie.

emerytury rolnicze bez przekazywania gospodarstw, Henryk KOwalczyk, ZUS, KRUS, świadczenia dla rolników

Rolnicy szybciej przejdą na emerytury bez przekazywania gospodarstw

Od 15 czerwca rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez przekazywania gospodarstwa rolnego - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Podkreślił, że jest to rozwiązanie oczekiwane przez rolników. 31 maja w Dzienniku Ustaw...

Z kolei namiot "Koła Gospodyń Wiejskich oraz Tradycja i Rękodzieło" zaprasza na degustacje potraw, pokazy wycinanek, haftu, decoupage, malowania witraży, strojów ludowych oraz warsztaty kowalskie, włókiennicze, garncarskie i rzeźbiarskie.

Podczas trzech dni imprezy będzie działało studio online. Pierwsze dwa dni to spotkania panelowe rolników oraz ekspertów, a trzeci poświęcony zostanie na lekcje online dla uczniów i studentów kierunków rolniczych.

Podczas III Krajowych Dni Rolnictwa będzie można obejrzeć wystawy ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej, rękodzieła, kulinariów wsi mazowieckiej. Planowany jest też kiermasz kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych czy produktów pszczelarskich.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz partnerzy imprezy i wystawcy przygotowali ponadto dla odwiedzających wiele konkursów, zabaw a nawet gier terenowych.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!