I premier, i jego żona mają grunty rolne. Ile i za ile?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2021,8:10 Aktualizacja: 27-05-2021,8:13
A A A

O tym, że premier Mateusz Morawiecki ma drogo wycenianą działkę rolną było wiadomo już wcześniej. Ale okazuje się, że jego żona w majątku odrębnym także posiada atrakcyjne grunty.

Stanem posiadania premierostwa zajęli się dziennikarze Wirtualnej Polski, którzy podkreślają, że w grudniu 2013 roku Mateusz i Iwona Morawieccy zawarli umowę o podziale majątku.

ceny ziemi rolnej w polsce, arirm, gus, linie kredytowe dla rolników

Średnia 50 tysięcy za hektar już blisko. Znamy aktualne ceny ziemi

48 tys. 805 zł - to średnia cena za hektar gruntów rolnych. Najnowsze dane - w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego - przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podane właśnie ceny zakupu/sprzedaży...

Od tego czasu premier nie musi wykazywać w oświadczeniach majątkowych nieruchomości należących do żony. A szacunkowa wartość majątku obojga to według reporterów WP ok. 40 mln zł, na co składają się m.in. mieszkania, domy, oszczędności i ziemia.

Jeśli chodzi o samego premiera, w swoich oświadczeniach majątkowych wymienia zawsze działkę rolną o powierzchni ok. 2 hektarów. Jej wartość według niego to ok. 200 tys. zł, czyli ok. 100 tys. za ha. To sporo, biorąc pod uwagę, że średnia cena gruntów rolnych według Głównego Urzędu Statystycznego na koniec ub.r. wyniosła niecałe 49 tys. zł za ha.

Natomiast małżonka szefa rządu posiada działki o wielkości 14,8 oraz 0,19 hektara przy ulicy Mokronoskiej we Wrocławiu. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza się na nich "aktywność gospodarczą". W dodatku przez jedną działkę ma też przebiegać planowana przez miasto droga. Wartość nieruchomości można ostrożnie oszacować na 12,8 mln zł, ale w czerwcu 2019 r. rzeczoznawca majątkowy miał oszacować na 14,3 mln zł.

długi rolników, przejmowanie ziemi rolników, kowr, Ryszard Bartosik

Setki hektarów ziemi zadłużonych rolników przeszło na państwo

Blisko 21,5 mln złotych spłaconych zobowiązań rolników i niemal 400 hektarów przejętych do państwowego zasobu ziemi - to najnowsze dane z frontu zmagań z oddłużaniem polskich rolników. Na ustawę o restrukturyzacji zadłużenia...

Trafiła ona w 1999 r. jako ziemia rolna w ręce miejscowej parafii w ramach rozliczeń Kościoła z państwem. 3 lata później za 700 tys. zł miało ją kupić małżeństwo Morawieckich. "Gazeta Wyborcza" opisywała zeznania, które w sprawie działki składał w prokuraturze Mateusz Morawiecki, bo śledczy postawili kilka lat po transakcji zarzuty urzędnikom Agencji Nieruchomości Rolnych, którzy przekazali Kościołowi nieruchomości.

"Kolejną działkę znajdujemy w Żernikach Wrocławskich, czyli wsi sąsiadującej od południa z Wrocławiem. Tu 11 tys. 318 m kw. gruntów ornych kupiła w 2012 roku sama Iwona Morawiecka. Od stycznia 2020 roku zaraportowano w okolicy cztery transakcje dotyczące gruntów ornych. Średnia za metr kwadratowy: 107 zł. To oznacza, że działka w Żernikach może być warta 1,2 mln zł" - pisze wp.pl.

Portal ustalił ponadto, że żona premiera jest też właścicielką półhektarowej działki nad rzeką Bzurą z przeznaczeniem jako grunty orne. Wartość nieruchomości można szacować na ok. 250 tys. zł.
 

źródło: Wirtualna Polska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj