Hodowla zwierząt i uprawy. W Warszawie powstanie farma miejska?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2021,8:50 Aktualizacja: 04-02-2021,8:55
A A A

Utworzenie pierwszej w Warszawie farmy miejskiej, która byłaby miejscem uprawy warzyw, owoców, kwiatów, zbóż i ziół, hodowli pszczół, drobiu i innych zwierząt w formie mini Zoo - zakłada jeden z projektów zgłoszonych w ramach tzw. budżetu obywatelskiego dla stolicy na 2022 rok.

W gospodarstwie miałyby znaleźć się budynki gospodarcze, zagrody/wybiegi dla zwierząt, ule, szklarnie i tunele foliowe, duża, zadaszona wiata z paleniskiem, ścieżka edukacyjna, ogród sensoryczny oraz naturalny plac zabaw.

Pomorska Izba Rolnicza, Wiesław Burzyński, konflikty na wsi, produkcja żywności

Wiejskie "dźwięki i zapachy" trzeba chronić ustawą

Pomorska Izba Rolnicza, powołując się na przykład Francji, chciałaby ochrony prawnej "sensorycznego" wymiaru produkcji rolnej na wsiach. Gospodarze zyskaliby oręż w zmaganiach z napływowymi "mieszczuchami". PIR liczy, że kroki w...

Zgodnie z założeniami funkcjonowałoby od marca do października, a głównym zadaniem byłyby edukacja i promocja ekologicznego stylu życia, zaś produkowana żywność mogłaby wspierać warszawskie ośrodki pomocy społecznej.

"Goście dowiedzą się skąd biorą się mleko, jajka, miód, mąka i wiele innych produktów spożywczych. Będą mieli okazję sami uczestniczyć w zbiorach oraz w przygotowywaniu pożywienia. W tygodniu farma będzie otwarta na zorganizowane grupy z placówek dydaktycznych, dla których prowadzone będą zajęcia tematyczne, zaś w weekendy i święta będą mogli odwiedzać ją wszyscy mieszkańcy. Będą odbywać się na niej szkolenia, wykłady, warsztaty kulinarne, imprezy tematyczne i wiele innych" - czytamy w opisie projektu.

Autorzy przewidują organizowanie w każdej z dzielnic Warszawy otwartych warsztatów poświęconych promocji upraw warzyw i owoców w warunkach miejskich. Chcieliby też zaprosić do współpracy Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Marek Froelich, Izba Rolnicza w Opolu, Porozumienie Rolników Opolszczyzny

Zdefiniujmy "rolnika aktywnego zawodowo". Najwięcej jest tych "z Warszawy"

Można w przenośni powiedzieć, że najwięcej rolników jest w Warszawie. Eliminuje to wielu rzeczywistych gospodarzy z programów rolnośrodowiskowych - mówi Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Izba jest członkiem...

"Farma miałaby powstać na dużej działce miejskiej u zbiegu Białołęki i Pragi Północ - z dala od zabudowań, na otwartej przestrzeni, blisko brzegu Wisły, z dogodnym dojazdem. Na farmie miałyby zostać zastosowane ekologiczne rozwiązania, jeśli chodzi o energię elektryczną i ogrzewanie oraz wykorzystanie odpadów BIO (farma wiatrowa, lampy solarne, panele słoneczne, kompostowniki)" - brzmi dalej opis projektu.

Pomysłodawcy przekonują, że farma stałaby się atrakcyjnym i unikatowym miejscem do spędzania wolnego czasu dla warszawian. Jak argumentują, "idea farm miejskich rozwija się na całym świecie, a powrót do zdrowych nawyków żywieniowych opartych na naturze to bardzo ważna kwestia w kontekście zdrowia całego społeczeństwa".

Szacunkowy koszt realizacji projektu to 4 mln 950 tys. zł.

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają, które zostaną zrealizowane. Głosowanie nad projektami na 2022 rok odbędzie się w czerwcu, a wyniki będą znane w połowie lipca.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement