Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2021,14:55 Aktualizacja: 26-10-2021,18:24
A A A

Henryk Kowalczyk został nowym ministrem rolnictwa i wicepremierem. Zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Pudę, który został szefem resortu  funduszy i polityki regionalnej. Zmiany w rządzie ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Nowy szef resortu ma 65 lat. Ostatnio był przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych, a wcześniej m.in. ministrem środowiska i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Henryk Kowalczyk, Grzegorz Puda, zmiany w rządzie, ministerstwo rolnictwa

Puda odchodzi z resortu, ale trzyma kciuki za następcę i rolnictwo

Mam nadzieję, że to, co się udało zrobić, będzie procentowało mojemu następcy. Jestem w dyspozycji premiera i prezesa PiS - powiedział we wtorek Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi. - Zostawiam resort z budżetem zwiększonym rok do roku...

Polityk wraca do ministerstwa rolnictwa po 14 latach. Od 7 czerwca 2006 r. do 16 listopada 2007 r. sprawował bowiem funkcję wiceministra, gdy w ramach koalicji PiS-Samoobrona-LPR resortem kierował Andrzej Lepper - nadzorował wówczas m.in. odrolnianie ziemi.

Teraz został również wicepremierem. - Problemy rolnictwa, rozwoju wsi, terenów wiejskich, na których żyje, mieszka, pracuje, kształci się ponad 40 proc. naszych obywateli to tak kluczowych temat tak, że chciałbym, aby ranga jego była jak najwyższa - uzasadnił swoją decyzję premier Morawiecki.

39-letni Puda ministrem rolnictwa został 6 października 2020 roku. Zastąpił wówczas na tym stanowisku Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Już wówczas środowiska rolnicze wytykały mu brak wiedzy o rolnictwie i jego problemach, a także zaangażowanie w tzw. piątkę dla zwierząt. W fotelu szefa resortu przetrwał zaledwie rok i 20 dni.

Polityk nie odchodzi jednak z rządu. W związku z nową perspektywą finansową w UE na lata 2021-2027 zostanie ministrem funduszy i polityki regionalnej.

Grzegorz Puda, protesty rolników, POlski ład dla rolnictwa, Wspólna Polityka Rolna

Puda odpiera zarzuty. Zapewnia, że spotyka się z rolnikami

Środki europejskie z WPR na rolnictwo nie są zagrożone. Ale proszę pamiętać, że bardzo wiele zapowiedzi w ramach Polskiego Ładu opiera się o budżet państwowy - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie . Szef resortu w rozmowie z...

- Zostawiam resort z budżetem zwiększonym rok do roku o 20 procent. To bardzo dużo środków finansowych. To duże wyzwanie, żeby to w przyszłym roku wydać. Mam nadzieję, że mój następca będzie kontynuował dużą część rozpoczętych projektów, między innymi wszystkie te, które znalazły się w Polskim Ładzie dla polskiej wsi, by rolnikom żyło się lepiej. Trzymam za niego kciuki, trzymam kciuki za polskie rolnictwo, by mogło korzystać z tych środków finansowych - powiedział Puda kilka godzin przed wręczeniem nominacji Kowalczykowi przed prezydenta Andrzeja Dudę.

Do zmiany ministra doszło także w resorcie klimatu i środowiska. Anna Moskwa zastąpiła na tym stanowisku Michała Kurtykę. Z kolei Kamil Bortniczuk został szefem "odtworzonego" Ministerstwa Sportu i Turystyki, a Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii. Funkcję tę pełnił ostatnio premier Morawiecki.

Zmiany w rządzie zapowiadane były przez Zjednoczoną Prawicę już od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina, który 10 sierpnia został wyrzucony z rządu i stracił funkcję wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Z różnych względów prezydent Duda nominacje nowym ministrom wręczył dopiero dziś.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement