Handlowali olejem rzepakowym, teraz postawiono im zarzuty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2018,12:30 Aktualizacja: 17-06-2018,12:42
A A A

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku policjanci z bydgoskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejną, szóstą już osobę w ramach śledztwa dotyczącego wyłudzania podatku VAT w handlu olejem rzepakowym.

Fikcyjny obrót nim - jako komponentem do produkcji biopaliw - służył do nienależnego odzyskiwania VAT. Według organów ścigania, zajmowała się tym działająca w latach 2015-2016 grupa przestępcza, wykorzystująca podmioty gospodarcze z terenu całego kraju.

nielegalny handel olejem rzepakowym, olej rzepakowy, przestępczość, kas, oszustwa podatkowe

Oszukiwali na oleju rzepakowym. Ale karuzela przestała się kręcić

Kilkanaście podmiotów polskich i zagranicznych uczestniczyło według ustaleń służby celno-skarbowej (KAS) w karuzeli VAT związanej z obrotem olejem rzepakowym. Działania śledczych prowadzone były na terenie czterech województw. W akcji...
Zatrzymany ostatnio przez bydgoskie CBŚP mężczyzna miał być członkiem tej grupy i m.in. taki zarzut usłyszał. Grozi mu do 15 lat więzienia.

- Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od roku 2016 i wszczęte zostało na podstawie zawiadomień GIIF, w których wskazano transakcje mogące mieć związek z działaniami przestępczymi. Podjęte dziania procesowe potwierdziły słuszność tych ustaleń. Kolejne sprawdzane transakcje okazywały się mieć charakter fikcyjny, co skutkowało zatrzymaniami członków zorganizowanego procederu. Do tej pory zarzuty w tej sprawie usłyszało łącznie już 6 osób - informuje prok. Maciej Załęski, rzecznik prasowy gdańskiej Prokuratury Regionalnej.

Członkom grupy zarzuca się wystawienie ponad 1000 pustych faktur, które posłużyły do uszczuplenia należności podatkowych w wysokości ponad 30 milionów złotych, werbowanie osób zajmujących się pozorowaniem działalności gospodarczej oraz pranie brudnych pieniędzy na łączną sumę ponad 67 milionów złotych.

policja, przestępstwo, wyłudzenie VAT, podatki, Suwałki, rolnictwo

Zorganizowana grupa wyłudzała VAT na handlu śrutą

4 osoby, które wyłudziły blisko 7,5 mln zł podatku VAT zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Suwałk. Według ustaleń śledczych, tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu VAT i...
- Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze czynności procesowe - zapowiada prok. Załęski.

O tym, że państwowe służby bardzo skrupulatnie podchodzą do obrotu olejem rzepakowym przekonuje też choćby przeprowadzona 13 czerwca kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie. Jego funkcjonariusze na autostradzie A4 w okolicach miejscowości Balice "prześwietlili" ciężarówkę należącą do rumuńskiego przedsiębiorcy, jadącą ze Szwecji do Rumunii.

"Na naczepie znajdowały się m.in. beczki z olejem rzepakowym (10 640 kilogramów). Podczas kontroli ustalono, że transport tego ładunku podlega ustawie o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Okazało się, iż przewóz ten nie został zgłoszony do systemu Ministerstwa Finansów - SENT" - informuje inspekcja.

To naruszenie przepisów skutkowało nałożeniem na przewoźnika kary w wysokości 20 tys. zł. Mandat wypisano również kierowcy. Dalsze czynności w sprawie wykonywali już wezwani na miejsce funkcjonariusze służby celno-skarbowej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj