Greenpeace ma kolejne dowody, że neonikotynoidy szkodzą pszczołom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2017,12:20 Aktualizacja: 30-06-2017,12:43
A A A

Klotianidyna i tiametoksam, pestycydy z grupy neonikotynoidów, wywierają szkodliwy wpływ na pszczoły. Potwierdziło to szeroko zakrojone i sfinansowane przez przemysł agrochemiczny badanie naukowe mające ocenić wpływ substancji na dobrostan owadów zapylających.

Wyniki analizy potwierdzają tym samym wcześniejsze doniesienia, że neonikotynidy szkodzą pszczołom miodnym oraz dziko żyjącym - informuje Greenpaece. Wyniki badania zostaną opublikowane w prestiżowym magazynie naukowym "Science".

krir, zaprawy neonikotynoidowe, uprawa rzepaku, rzepak, ministerstwo rolnictwa

KRIR chce stosowania zapraw neonikotynoidowych

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie przywrócenia stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku. Ministerstwo zdecydowało o utrzymaniu zakazu używania tych substancji ze względu na dobro...

- Najnowsza analiza potwierdza, że negatywny wpływ pestycydów, obserwowany wcześniej w badaniach laboratoryjnych, występuje także w świecie rzeczywistym. Zapewnienia przedstawicieli przemysłu agrochemicznego twierdzących, że neonikotynoidy w dawkach występujących poza laboratorium nie szkodzą pszczołom, są bezpodstawne - komentuje dr David Santillo, naukowiec pracujący w afiliowanym przy Uniwersytecie Exeter Dziale Naukowym Greenpeace.

- To zamówione przez przemysł agrochemiczny badanie potwierdza wcześniejsze doniesienia naukowców dowodzących, że neonikotynoidy są szkodliwe dla pszczół - hodowlanych oraz dziko żyjących. W tej sytuacji jedynym odpowiedzialnym rozwiązaniem jest wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania tych szkodliwych pestycydów - mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska

Dodaje, że pszczelarze co roku ciężką pracą i dużym nakładem środków odbudowują populacje pszczoły miodnej, natomiast dziko żyjące owady nie mogą liczyć na taką pomoc. Kolejnym krokiem powinno więc być stworzenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, dokumentu, który pozwoliłby skutecznie chronić pszczoły w Polsce.

Komisja Europejska przedstawiła w marcu propozycję niemalże całkowitego zakazu stosowania imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu. Oparto ją na ocenie ryzyka przygotowanej przez Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności, która podkreślała, że pszczoły są narażone na toksyczny wpływ neonikotynoidów nie tylko w roślinach, które mają być chronione przez środki, ale także np. przez pozostałości pestycydów utrzymujące się w glebie i trafiające do dziko rosnących roślin.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj