Gospodarstwa karpiowe potrzebują pomocy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2020,9:15 Aktualizacja: 26-03-2020,9:19
A A A

Z powodu pandemii koronawirusa straty ponoszą producenci ryb. Nie mogą sprzedawać ich w gospodarstwach, a działalność agroturystyczna ustała. Gospodarstwa karpiowe potrzebują pomocy - informuje branża rybacka.

"Wobec rozwijającej się pandemii koronawirusa, szczególnie w kontekście bardzo złej sytuacji ekonomicznej hodowców karpi po sezonach 2018 i 2019 roku, zwracamy się do pani minister o szybkie włączenie do pakietu ochronnego, tzw. tarczy antykryzysowej, gospodarstw karpiowych" - napisał Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb w liście do Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju.

epidemia koronawirusa, Marian Sikora, FBZPR, branża mięsna, mleczarstwo

Koronawirus mocno uderzył w rolnictwo. Producenci załamują ręce i apelują

Ograniczenia w poruszaniu się, zamknięte granice, kłopoty z transportem i do tego zamknięte restauracje i bary, które były istotnym odbiorcą mięsa - to niektóre problemy spowodowane epidemią, które uderzają w rolnictwo. Z...

Jak informuje prezes, sprzedaż ryb bezpośrednia w gospodarstwach, a także zewnętrzna do sklepów, została zatrzymana. Obrót materiałem obsadowym (wiosenne zarybienia) jest znacznie utrudniony. Działalność około rybacka (smażalnie ryb, hotele przy stawach, agroturystyka stawowa, łowiska wędkarskie) jest całkowicie wstrzymana.

Dla ratowania gospodarki rybackiej, sektor postuluje o następujące działania: wypłacenie pracodawcom sektora rekompensaty w wysokości 100 proc. średniego wynagrodzenia na płace dla pracowników, którzy objęci są przymusową kwarantanną, rekompensaty w wysokości 50 proc. średniego wynagrodzenia na płace dla pracowników, którzy dobrowolnie poddadzą się kwarantannie domowej w obawie przed pandemią.

Rybacy chcą też umorzenia przez KOWR czynszów dzierżawnych dla gospodarstw rybackich za pierwsze półrocze 2020 r. oraz raty za 2020 r. z tytułu wykupu gospodarstwa rybackiego.

Natomiast Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie powinno umorzyć opłaty za wodę dla gospodarstw rybackich za 2020 r., a ZUS i KRUS składki na pierwsze półroczne br. Gospodarstwa rybackie powinny dostać natychmiastowe wypłaty za ubiegłoroczną suszę.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj