Gminy wiejskie potrzebują miliardów złotych na drogi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2018,9:45 Aktualizacja: 28-05-2018,10:04
A A A

Gminy wiejskie potrzebują 40 miliardów złotych na infrastrukturę drogową, a tymczasem sytuacja finansowa połowy z nich nie jest do pozazdroszczenia. Zgłaszają też problemy przy przejmowaniu gruntów leśnych pod drogi.

Temat poruszany był podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Podczas spotkania omawiano realizację "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019".

Gospodarstwo rodziny Majlertów, warszawa, białołęka, Trasa Mostu Północnego, świeże warzywa

Stolica się rozbudowuje. Droga ma zastąpić słynne gospodarstwo

Słynne gospodarstwo rolne rodziny Majlertów położone na warszawskiej Białołęce może przestać funkcjonować. Miasto planuje bowiem budowę nowej drogi oraz zagospodarowanie terenów wokół niej. To znane gospodarstwo zaopatruje w...

Edward Trojanowski, zastępca sekretarza generalnego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGW RP) podkreślał, że samorządy potrzebują wsparcia.

- Wśród zadań, które realizują te najliczniejsze jednostki samorządowe, bo gmin wiejskich i miejsko-wiejskich mamy prawie 2,2 tys., dwa są ich oczkiem w głowie. Na pierwszym miejscu jest oświata, a na drugim drogi - mówił Edward Trojanowski.

Związek przeprowadził we wszystkich gminach członkowskich badania dotyczące dróg.

Okazało się, że potrzeby inwestycyjne jeśli chodzi o środki zewnętrzne wynoszą 60 mld zł, z czego na drogi przypada 40 mld zł.

Trojanowski zaznaczał ponadto, że we wspomnianym programie rozwoju infrastruktury przewidziane jest 50-procentowe dofinansowanie. Drugą połowę muszą dokładać gminy.

inwestyycje drogowe, budowa dróg powiatowych, modernizacja dróg powiatowych, podlasie, stefan krajewski

Samorząd województwa da miliony złotych na powiatowe drogi

4,9 miliona złotych przeznaczy w 2018 roku samorząd województwa podlaskiego na inwestycje na drogach powiatowych w regionie. O pieniądze może się starać 14 powiatów. Stefan Krajewski, członek zarządu województwa wyjaśnił na...

- Każda gmina musi analizować możliwości według budżetu, jaki posiada, a tymczasem sytuacja finansowa połowy z nich jest bardzo trudna właśnie w związku m.in. z potrzebami, jakie wynikają z pierwszego zadania, czyli oświaty - wskazywał Trojanowski.

Według niego z dyskusji, która przetoczyła się przez kraj wynika, że potrzeby związane z inwestycjami drogowymi zostaną w większym stopniu zaspokojone.

- Tymczasem jakoś środki nie wzrastają w takim stopniu, w jakim byśmy oczekiwali - nie ukrywał wiceszef ZGW RP.

Jak zaznaczał, gminy oczekują także rozwiązania innych problemów. W ustawie o szczególnych zasadach budowy, przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych jest zapis, że jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub gospodarczy, Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego mogą się zrzec w całości lub w części odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogi.

budowa dróg lokalnych, drogi lokalne, przebudowa i modernizacja dróg, arimr, prow 2014-2020

Powstaną kolejne lokalne drogi. Pieniądze płyną na konta samorządów

1,4 mld zł ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) przeznaczono na operacje typu "Budowa lub modernizacja dróg lokalnych". Nabory wniosków o przyznanie pomocy na...

- Mamy tymczasem problemy z lasami. Nie dość, że nie przekazują nieodpłatnie gruntów, to jeszcze stosują dwa rodzaje wycen. Jedna dotyczy gruntów przeznaczonych pod drogi, a druga to jest wycena lasów. Stosują korzystniejszą dla lasów taryfę, która jest trzykrotnie czy pięciokrotnie wyższa od ceny za grunt drogowy - wytykał Edward Trojanowski.

Gmina, aby pozyskać teren, musi za hektar gruntu pod drogi dać od 3 ha do 5 ha swojego lasu, lasu zamiennego, jeżeli oczywiście taki posiada albo musi zapłacić według wysokich stawek.

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz odpowiedział, że kwestie wspomnianych odszkodowań będą poruszane na posiedzeniu komisji wspólnej samorządu i rządu.

- Jeżeli wszystkie samorządy wyrażą zgodę, to wtedy podejmiemy rozmowę i działania - zapowiedział.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!