Gminy dostaną miliony na zakup elektrycznych autobusów szkolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2020,8:05 Aktualizacja: 02-06-2020,8:10
A A A

Ruszył nabór wniosków na wsparcie gmin wiejskich w zakupie szkolnych autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania - poinformowało ministerstwo klimatu.

- Resort klimatu podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń i poprawę jakości powietrza na polskich wsiach i w mniejszych miejscowościach - powiedział minister Michał Kurtyka.

komunikacja autobusowa, transport na obszarach wiejskich, państwowy fundusz rozwoju przewozów autobusowych

Setki milionów złotych na lokalne przewozy autobusowe

Ruszył nabór wniosków o dopłaty z przewidzianej na 2020 r. puli środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Chodzi głównie o transport na obszarach wiejskich i połączenia...

Dodał, że nowy nabór w ramach programu "Kangur" przewiduje 60 mln zł, które pozwolą na zakup nowoczesnych autobusów elektrycznych i budowę infrastruktury do ich ładowania.

Przypomniał, że program skierowany jest do gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich, które mogą skorzystać z dofinansowania w formie dotacji bądź pożyczki.

- Zależy nam, aby z "Kangura" skorzystało jak najwięcej gmin, dzięki czemu uczniowie będą mogli docierać do szkół bezpiecznym i ekologicznym transportem - dodał polityk.

Budżet na realizację programu wynosi do 60 mln zł, w tym: dla bezzwrotnych form dofinansowania do 40 mln zł, a dla zwrotnych form dofinansowania do 20 mln zł. Dofinansowanie w formie dotacji może wynieść maksymalnie do 95 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wysokość wsparcia jest zależna od wielkości gminy oraz wysokości dochodów na mieszkańca. W przypadku pożyczki dofinansowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż różnica pomiędzy wartością kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia a dofinansowaniem w formie dotacji udzielonym na to przedsięwzięcie.

Resort klimatu przypomniał, że pilotażowy nabór wniosków w ramach "Kangura" zakończył się 20 sierpnia 2019 r. Jego efektem jest zawarcie umów z czterema gminami - Gręboszów, Bobowa, Bielany i Godzianów - na łączną kwotę dofinansowania ponad 9,4 mln zł, w tym dotacje o wartości ponad 8,2 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj