Gminy dostały pieniądze na retencję

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2020,10:00 Aktualizacja: 03-06-2020,10:07
A A A

Umowy na dofinansowanie renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji podpisały z samorządem województwa trzy podkarpackie gminy. Ruszyło też sygnowanie umów z gminami, które dostały wsparcie na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz winnic.

Podkarpackie gminy i powiaty w 2020 roku mogły po raz pierwszy skorzystać z dofinansowania z budżetu województwa na budowę i renowację zbiorników wodnych służących małej retencji.

susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020, deszczówka

Kilkaset inwestycji w retencję wód za ponad 160 mln złotych

Ponad 640 różnych inwestycji w lepszą retencję wód za kwotę ponad 160 mln zł zrealizuje w ciągu trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - mówił w środę na jazie Złotoria (Podlaskie) prezes Wód Polskich...

Z tej możliwości skorzystały trzy gminy: Gać, Chłopice i Borowa. Łączny koszt planowanych inwestycji wynosi ponad 305 tys. złotych. Teraz podpisano stosowne umowy.

Zarząd województwa postanowił sfinansować w całości koszty wszystkich inwestycji, zwalniając tym samym gminy z obowiązku wniesienia wkładu własnego.

- Staramy się wspierać finansowo gminy, które decydują się na budowę czy renowację zbiorników małej retencji, gdyż takie inwestycje są niezwykle ważne dla rozwoju naszych małych wspólnot, a tym samym całego regionu, w kontekście gospodarowania zasobami wodnymi - stwierdził marszałek Władysław Ortyl.

Stanisław Mieszkowski, wójt Borowej podkreślał, że tamtejszy zbiornik znajduje się w bardzo ładnym otoczeniu, ale konieczne jest jego odmulenie. - Dzięki wsparciu z urzędu marszałkowskiego powstanie wspaniałe miejsce w gminie -podkreślał.

Zarząd województwa przyznał ponadto dofinansowanie na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych i winnic.

Otrzymały je 144 gminy i jeden powiat. Wsparcie na drogowe inwestycje wynosi 11,4 mln złotych. Trzy gminy - Błażowa, Kamień i Miasto Przeworsk - które otrzymały wsparcie na dojazd do winnic, podpisały jako pierwsze umowy.

Łączny koszt trzech inwestycji realizowanych przez te samorządy wynosi ok. 390 tys. zł i w całości jest finansowany z budżetu województwa.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu