Gminy dostały dofinansowanie na usuwanie azbestu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2021,8:00 Aktualizacja: 30-07-2021,12:36
A A A

96 pomorskich gmin otrzymało dofinansowanie na usuwanie wyrobów zawierających azbest w ramach rozstrzygniętego konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Gdański WFOŚiGW rozstrzygnął konkurs "Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego". - Usuniętych zostanie ponad 8 000 ton eternitowych pokryć dachowych zawierających włókna azbestowe. Gminy otrzymają na to dotacje w łącznej wysokości niemal 3 mln zł - poinformowała Urszula Pakulska, główna specjalistka w gdańskiego funduszu.

azbest, eternit, azbestowe dachy, lubuskie

Kolejne wsie bez azbestowych dachów

Chociaż w całym kraju sukcesywnie ubywa groźnych dla zdrowia rur, dachów i innych elementów zawierających azbest, to cały proces przebiega dość powoli. Skutek? Polsce może nie udać się wypełnić zobowiązania, że do 2032 roku azbest...

Zaznaczyła, że najwięcej odpadów zawierających azbest usuniętych zostanie w Brusach i w Chojnicach - odpowiednio po ok. 430 i 350 ton.

- Usuwanie eternitu to bardzo kosztowny proces, bez naszej pomocy gminy i mieszkańcy nie poradzą sobie z tym problemem. Bardzo zależy nam na jego rozwiązaniu, gdyż jest to nie tylko kwestia ochrony środowiska, ale również zdrowia mieszkańców Pomorza - zapewnił Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Dodał, że kolejne edycje konkursu cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem gmin. Od 2007 r. w jego ramach gdański oddział funduszu udzielił 24 mln zł dofinansowania na usunięcie i unieszkodliwienie 44 tys. 500 ton azbestowych odpadów.

Z danych przekazanych przez WFOŚiGW w Gdańsku wynika, że w Pomorskiem do unieszkodliwienia pozostało jeszcze 223 tys. ton wyrobów azbestowych, z czego 187,5 tys. ton znajduje się na terenach osób prywatnych.

W Polsce od 13 lat istnieje zakaz stosowania azbestu. Wyroby azbestowe muszą być usunięte do końca 2032 r. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj