Gmina pozbędzie się azbestu z budynków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2018,10:10 Aktualizacja: 13-04-2018,10:20
A A A

W ciągu niespełna dwóch lat w gminie Kozłów z blisko 2 tys. budynków ma zniknąć szkodliwy azbest. Wszystko dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 4,2 mln zł.

Umowę na unijne wsparcie podpisali Wojciech Kozak, wicemarszałek Wojciech Kozak i Jan Basa, wójt gminy. Koszt projektu to blisko 5 mln zł - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie.

powiat poznański, azbest, likwidacja azbestu, utylizacja azbestu, Tomasz Łubiński

Można za darmo pozbyć się azbestu

Powiat poznański kontynuuje program, w ramach którego likwidowane są azbestowe pozostałości w prywatnych budowlach. Mieszkańcy mogą składać wnioski o usunięcie, wywóz i utylizację tego materiału do 10 lipca. Nie zapłacą za to ani...

- W Małopolsce przykładamy ogromną wagę do profilaktyki zdrowotnej. Troska o zdrowie mieszkańców to nie tylko inwestycje w szpitalach, ale przede wszystkim praca nad tym, żeby mogli oni żyć w miejscu, które nie szkodzi. Dlatego (...) mocno wspieramy usuwanie szkodliwego azbestu. Cieszę się, że w ciągu najbliższych dwóch lat uda się w gminie Kozłów usunąć ponad 3 tony rakotwórczego eternitu - podkreśla Kozak.

Jeszcze w tym roku azbest zostanie zlikwidowany na budynkach, które zostały zakwalifikowane do najbardziej niebezpiecznego, czyli I stopnia pilności. Według szacunków to ok. 33 proc. zgłoszonych miejsc. W 2019 roku usuwany będzie eternit o II stopniu pilności, a w 2020 roku o III stopniu.

- Staramy się wspierać naszych mieszkańców i finansujemy usuwanie azbestu z dachów budynków, pomagamy wymieniać piece węglowe, a teraz jesteśmy w trakcie programu montowania paneli słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych. Dziękujemy za przychylność samorządu województwa małopolskiego - powiedział z kolei Basa.

W sumie w gminie Kozłów azbest zniknie z ok. 1120 posesji, a więc z prawie 2 tysięcy budynków zarówno mieszkalnych i gospodarczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021