Gęsina na pierwszym planie, czyli świętujemy niepodległość

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2018,9:45 Aktualizacja: 12-11-2018,10:39
A A A

Kulminacyjnym wydarzeniem dorocznej kampanii gęsinowej organizowanej przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego będzie Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który odbędzie się 10 i 11 listopada w Przysieku pod Toruniem.

To wypełniony atrakcjami, największy w Polsce kiermasz gęsich tuszek i produktów z gęsiny.

W tym roku motywem przewodnim są obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

puch z gęsi, eksport puchu, gęsina, produkcja gęsiny, chów gęsi, andrzej klonecki

Puch z gęsi podbija wiele krajów. Nie ma takiego drugiego na świecie

Rocznie na japoński rynek trafia ponad 100 ton polskiego puchu z gęsi. Ten azjatycki kraj jest największym jego odbiorcą. - Polski puch jest najlepszy na świecie - zapewnił Andrzej Klonecki, prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi. -...
Przysiek pod Toruniem zamieni się w gęsinową stolicę Polski już po raz dziesiąty. Tradycyjnie podczas imprezy będzie można zgłębiać tajniki kuchni, bawić się podczas wspólnej biesiady, warsztatów i konkursów z nagrodami, a przede wszystkim dobrze spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na kiermaszu będzie można kupić świeże gęsi i produkty gęsinowe, produkty regionalne z województwa kujawsko-pomorskiego, kraju i zagranicy, pojawią się też stoiska w wyrobami rękodzielniczymi oraz produktami przygotowanymi przez gospodynie z kół gospodyń wiejskich.

W programie festiwalu znalazły się między innymi pokazy cenionych mistrzów fachu kulinarnego połączone z degustacją. W tym roku z gośćmi imprezy spotkają się znani z telewizyjnych programów Robert Makłowicz, Teo Vafidis, Giancarlo Russo oraz Katarzyna Meller.

Organizatorzy zapraszają także do głównego namiotu na biesiadę przy gęsinie i muzyce na żywo. Gęsia Karczma oferować będzie między innymi pierogi z farszem gęsinowym, gęsie żołądki, gęś w kiszonej kapuście oraz gęś duszoną w powidłach śliwkowych. Atrakcją festiwalu będzie też grochówka na gęsinie, serwowana wprost z wojskowej kuchni polowej.

[WIDEO] Kujawsko-pomorskie gęsie pipki po żydowsku | Robert Makłowicz, Piotr Całbecki

gęsina, gęsi, eksport gęsiny, drób, mięso, handel drobiem

Polska największym eksporterem gęsiny. Węgry już są za nami

Polska jest głównym eksporterem gęsiny w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat wynika, że co druga eksportowana ze Wspólnoty gęś pochodzi właśnie z naszego kraju. W 2015 r. wolumen eksportu mięsa i podrobów z gęsi z Polski...
W strefie dla dzieci zaplanowano zajęcia teatralne i interaktywne, spektakl "Skarb polski - kradzież monet" w wykonaniu aktorów teatru ALELALE, zajęcia plastyczne pod okiem animatorów i wspólne przygotowywanie kotylionów w barwach narodowych oraz suchy basen z piłeczkami. Nowością będą też warsztaty łucznictwa tradycyjnego dla dzieci i dorosłych.

Atrakcje związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości to między innymi otwarta dla wszystkich chętnych scena poezji patriotycznej, na której wystąpią recytatorzy prezentujący wiersze o tematyce patriotycznej – zarówno utwory własnych poetów jak i własne. Każdy, kto zdecyduje się wystąpić otrzyma pamiątkowy upominek. Podczas festiwalu nie zabraknie też wielkiego tortu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Na Festiwal Gęsiny do Przysieka (10-11 listopada, godzina 10-17) można będzie dojechać bezpłatnymi autobusami z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Inowrocławia i Grudziądza.

Bezpłatne autobusy

  • Z Torunia: odjazd Dworzec Miasto, pl. 18 Stycznia (przystanek pośredni - Osiedle Młodych, wiata przystankowa): 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30
  • Z Bydgoszczy: odjazd spod Hali "Łuczniczka" (przystanek pośredni - IKEA): 9:30, 11:30, 14:00.
  • Z Grudziądza: odjazd o 9:00 spod restauracji McDonald's przy ul. J. Włodka 13.
  • Z Inowrocławia: odjazd o 9:00 spod hali sportowej przy Al. Niepodległości 4.
  • Z Włocławka: odjazd o 9:00 spod Hali Mistrzów przy Al. F. Chopina.

Uwaga! Na kursy z Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia i Włocławka obowiązuje rezerwacja miejsc. Można jej dokonać pod numerem telefonu (56) 6218477 lub mailowo: - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu