Firmom coraz trudniej będzie znaleźć pracowników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2017,15:10 Aktualizacja: 19-01-2017,15:25
A A A

W tym roku płace wzrosną, bezrobocie spadnie, jednocześnie firmom coraz trudniej będzie znaleźć pracowników - prognozuje Konfederacja Lewiatan. Podkreśla, że gospodarka ma szanse na szybszy wzrost niż w 2016 r., ale musimy bardziej wykorzystywać fundusze UE.

Eksperci Lewiatana, czyli konfederacji zrzeszającej prywatne firmy podkreślili, że nie ma wprawdzie jeszcze danych na temat wzrostu PKB w całym 2016 r., ale te dotyczące np. produkcji sprzedanej przemysłu czy sprzedaży detalicznej, a także eksportu i importu w czwartym kwartale wskazują, że nie był on wyższy niż 2,7-2,8 proc.

płace, wynagrodzenia, firmy, zarobki, Monika Smulewicz, Grant Thornton

Pracodawcy deklarują: będą podwyżki płac

W czwartym kwartale 2016 roku już 38 proc. ankietowanych przez Grant Thornton średnich i dużych firm zapowiedziało, że będzie podnosić pensje swoim pracownikom. Żadna nie zapowiada obniżek. To najlepsze wyniki w historii badania, czyli od 2009 r....

- 2017 rok powinien być lepszy niż 2016 r. Potencjalnie polska gospodarka powinna rosnąć w tempie powyżej 3 proc. - powiedziała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka.

- Polska gospodarka ma szanse na szybszy wzrost niż w 2016 r., ale musi wreszcie zacząć na dużą skalę wykorzystywać fundusze unijne. Rząd powinien być zdeterminowany do takiego działania, bowiem dalsze opóźnianie wykorzystania środków europejskich będzie nie tylko skutkowało niższym wzrostem gospodarczym, ale także ryzykiem niewykorzystania funduszy unijnych - mówiła.

Według ekspertów Lewiatana na wzrost gospodarczy zapewne pozytywnie wpłynie m.in. program 500 plus. Zwrócili też uwagę, że jeśli ruszą inwestycje publiczne (finansowanie unijne), to wzrost nakładów brutto na środki trwałe w gospodarce może silnie wesprzeć wzrost PKB. Ich zdaniem niewiadomą pozostaje eksport.
bezrobocie, stopa bezrobocia, główny urząd statystyczny, oferty pracy, urząd pracy

Stopa bezrobocia w grudniu poszła w górę

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu wyniosła 8,3 proc. - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To wzrost o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do listopada. W listopadzie stopa bezrobocia wyniosła 8,2 -...

Jeśli chodzi o finanse publiczne, to - zdaniem Lewiatana - "wszystko wskazuje na to, że deficyt budżetowy w 2017 r. nie przekroczy 3 proc. PKB". Niewiadomą pozostaje kurs złotego, od którego zależy koszt obsługi zadłużenia. Podkreślono, że w rok 2017 wchodzimy z rekordowo niskim poziomem bezrobocia" bowiem w grudniu 2016 r. stopa bezrobocia wyniosła 8,3 proc.

Starczewska-Krzysztoszek uważa, że "ogromnym szokiem dla rynku pracy w 2017 r. może być wejście w życie przepisów obniżających wiek emerytalny". Z rynku pracy może z tego powodu odejść nawet do 250 tys. osób.

Rząd założył w ustawie budżetowej, że w 2017 r. wzrost PKB wyniesie 3,6 proc., średnioroczna inflacja 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej 5 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) 5,5 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu