Energia podrożeje już od stycznia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Krzyczkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2017,15:20 Aktualizacja: 15-12-2017,15:27
A A A

URE zatwierdził taryfy na 2018 rok. O ok. 0,5 proc. wzrosną ceny w taryfach dla gospodarstw domowych czterech największych sprzedawców energii elektrycznej. Spadną za to stawki opłat doliczanych do rachunku przez dystrybutorów.

Urząd Regulacji Energetyki poinformował w piątek, średni wzrost cen energii w obrocie w nowej taryfie G (dla gospodarstw domowych) czterech największych sprzedawców wynosi ok. 0,5 proc. Taryfa spółki Tauron Sprzedaż wzrośnie o 0,8 proc., Energi-Obrót o 0,3 proc., PGE Obrót o 0,8 proc., a Enei o 0,3 proc. Średni wzrost wynosi ok. 0,5 proc.

Spadną natomiast stawki opłat w dystrybucji energii dla wszystkich grup taryfowych - w sumie będzie o 0,8 proc. Wynika to przede wszystkim z obniżenia ustalonej przez prezesa URE stawki opłaty OZE, która na 2018 rok wynosi zero.

Według urzędu "oczekiwania przedsiębiorstw w zakresie planowanych kosztów we wnioskach taryfowych były zdecydowanie wyższe niż ostatecznie uznane w taryfie przez prezesa URE jako uzasadnione". Oznacza to, że sprzedawcy i dystrybutorzy wnioskowali o większe podwyżki, niż zostały ostatecznie zatwierdzone.

Poleć
Udostępnij