Ekspert: w najbliższych miesiącach spadną hurtowe ceny świeżych warzyw i owoców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2023,8:40 Aktualizacja: 12-07-2023,8:42
A A A

W najbliższych miesiącach spadną hurtowe ceny świeżych warzyw i owoców - powiedział PAP ekspert rynku rolnego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że jeśli w Polsce będzie jednak susza, to należy spodziewać się wysokich cen warzyw gruntowych.

"W najbliższych miesiącach spodziewam się dalszego spadku hurtowych cen świeżych warzyw i owoców" - powiedział PAP ekspert z rynku rolnego w Broniszach Maciej Kmera.

Kończy się nadpodaż

Zwrócił uwagę, że tendencję spadkową widać już np. po cenach młodych porów, których kilogram kosztuje 5 zł - 6 zł. "Mocno staniała też marchew (2,5 zł za kg) i cebula (2 zł za kg). Jeszcze dwa tygodnie kilogram obu warzyw kosztował ok. 4 zł" - mówił.

Zaznaczył jednocześnie, że w najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu cen pomidorów szklarniowych, w tym malinowych, które obecnie kosztują 2,5 zł – 3,5 zł za kg, gdyż kończy się nadpodaż.

Jak przypomniał ekspert, ceny produktów rolnych jeszcze niedawno rosły ze względu na niedobory wiosenne na rynku.

"Aktualnie obserwujemy sytuację odwrotną, gdyż produktów rolnych jest dużo, a popyt zmalał ze względu na sezon wakacyjny, podczas którego jest mniej kupujących z małych sklepików warzywnych" - powiedział Kmera.

gis, inspekcja sanitarna, sanepid, kontrole, owoce, warzywa

Kontrole skupów owoców i warzyw - kolejna inspekcja zapowiada wzmożone działania

Trwa letnia akcja wzmożonej kontroli nad giełdami towarowymi. Z uwagi na skargi konsumentów, dotyczące miękkich owoców, Sanepid intensyfikuje od poniedziałku kontrole nad skupami owoców i warzyw – informuje GIS. Letnia...

Susza zmieni ceny

Dodał, że na rynku w Broniszach jest wielu klientów tzw. dużych, czyli np. właścicieli hurtowni z miejscowości wypoczynkowych.

Ekspert podkreślił, że jeśli w Polsce będzie susza, to należy "spodziewać się dużych wzrostów cen warzyw gruntowych, które są najbardziej podatne na to zjawisko pogodowe".

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) stwierdził na początku lipca wystąpienie suszy rolniczej w Polsce. Jak wskazał, powoduje to obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Rynek hurtowy Bronisze, to jeden z największych tego typu rynków w Polsce, na którym zaopatrują się głównie sklepy, bazary, a także stołówki, restauracje i bary. Handluje się tu owocami i warzywami oraz kwiatami.

Poleć
Udostępnij